Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zelený a nepozvaný

Česko

KOMENTÁŘE LN

Bursík se tváří dotčeně, ale za pád vlády může i on

O tom, zda prezident Klaus chtěl pád vlády a co pro něj udělal, se můžeme přít. Klaus si ale bezpochyby vychutnává jednu věc, kterou neudělal a, jak se zdá, neudělá: nepozval Bursíka na Hrad. Vyměnil si názory na další postup na schůzkách s Topolánkem, Paroubkem a Čunkem, ale o třetí koaliční straně neutrousil ani slovo.

Samozřejmě je to osobní. Ale s čím by vlastně Bursík na Hrad mohl přijít kromě úsporných zářivek do Španělského sálu? Jeho čtyřčlenný poslanecký klub se pilířem žádného vládního uspořádání nestane. To už by si prezident mohl zvát na Hrad všechny přeběhlíky – třeba ve dvojicích.

To, že prezident Bursíka ignoruje a všechna pozornost se soustředí na trojúhelník Hrad–Strakovka–Lidový dům, ovšem neznamená, že by se předseda strany zelených na pádu vlády nepodílel.

Vládě chyběly dva hlasy poslankyň čerstvě vyloučených ze Strany zelených. Bursík může říkat, že s nimi už dlouho nebylo pořízení a že je ovlivňoval někdo zvenku, ale konečnou zodpovědnost musí nést on.

Říkalo se, že Topolánek dal na Bursíka víc než na mnohé stranické kolegy, což by tolik nevadilo, nebýt toho, že Bursík prosazoval řadu věcí, které byly pro ODS těžko skousnutelné a dodaly munici Topolánkovým kritikům uvnitř ODS: zejména blokoval rozhodnutí o jaderné energetice a zdržoval ratifikaci radaru. Taky vyjednavači Lisabonské smlouvy mohli, nebýt ohledů na zelené, dosáhnout podmínek, které by se snáze prodávaly skeptickým senátorům ODS – třeba „opt-out“ z evropské charty lidských práv, který má Polsko.

Takže když se dnes aktéři pádu vlády navzájem obviňují ze zbabělosti, infantility či zrady, nemělo by se zapomenout na roli předsedy zelených. Tváří se dnes dotčeně, ale za pád vlády i rozvrat své strany nese velký díl odpovědnosti.

Čtěte Téma na str. 2

Autor: