Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Železničáři prý věděli o špatných kolejích dva dny před havárií

Česko

  19:02aktualizováno  21:21
HOŠTICE/HEROLTICE - Třináct vagónů nákladního vlaku skončilo mimo koleje. Místo se ale mohlo změnit ve velkou tragédii. Železničáři totiž podle drážní inspekce věděli už od pátku, že trať není v pořádku. Přesto na frekventovanou trasu pustili další vlaky.

U Topolan na Vyškovsku vykolejil krátce po poledni nákladní vlak.

Na jednom z nejvytíženějších železničních tahů na Moravě jezdily vlaky přesto, že strojvedoucí několik hodin hlásili problém s kolejemi. Nakonec tam v neděli vlak skutečně vykolejil: naštěstí byl nákladní. Souprava se rozthla, třináct vagónů skončilo mimo koleje.

Ostré obvinění, že správci kolejí spojující Brno přes Nezamyslice s Olomoucí či Přerovem věděli o potenciálním nebezpečí, vznesla v

Vlak se roztrhl

Vlak jel v neděli po poledni z Vyškova směrem na Ivanovice na Hané. Jeho strojvedoucí uviděl zvlněné koleje, lokomotiva a šest prázdných vagónů určených na přepravu uhlí projely, následujících třináct vagónů vykolejilo a zbylých šest zůstalo na kolejích. Vlak se při nehodě roztrhl, poškodil trať i sloupy elektrického vedení. Škoda dosáhne podle odhadů 1,5 milionu korun.

neděli navečer Drážní inspekce.

Jízda byla prý podle strojvedoucích problémová
"Provozovatel dráhy prokazatelně měl již v pátek informace o tom, že s tratí není něco v pořádku," potvrdil LN náměstek generálního inspektora Drážní inspekce Jan Kučera. A podle něj to i během neděle opakovali strojvedoucí z vlaků. "Upozorňovali, že jízda po kolejích je problémová," dodal.

Správce tratě se k obvinění vyjadřuje opatrně. "V tuto chvíli jsou stahovány záznamy ze všech dopravních deníků. Zatím ale podle našich informací nic nenasvědčuje, že by bylo už v pátek nebo v sobotu hlášeno neklidné chování trati," uvedl pro LN mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla. Podle něj ale chtějí s dalšími vyjádřeními počkat po analýze podkladů a dokladů na pondělí.

Železničáři podle mluvčího drážní inspekce Martina Drápala na místo poslali kontrolu. "Dle dostupných informací provozovatel na základně hlášení o problémech na trati provedl v neděli prohlídku, avšak na základě zjištěných skutečností nebyla přijata žádná opatření týkající se omezení provozu," řekl Drápal.

Při nehodě nákladního vlaku se nikdo nezranil
Když poblíž stanice Hoštice-Heroltice vykolejila polovina nákladního vlaku s vagóny na uhlí, bylo to vlastně štěstí. I když škoda na vlaku přesáhne milion korun a oprava trati bude stát odhadem 400 tisíc korun, nebyl nikdo zraněn. Stejný problém mohl přitom zasáhnout kterýkoli z četných rychlíků, které po frekventované trati jezdí.

Pokud se prokáže, že skutečně někteří železničáři o problému věděli, mohou se vystavit trestnímu stíhání. A sankce může čekat i Správu železniční dopravní cesty, která koleje spravuje.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat