Zprávy z dráhy
Sledovat další díly na iDNES.tvPřechod na ETCS začal na koridorech v Česku od letošního 1. ledna. Nejprve to bylo na trati Česká Třebová - Olomouc - Přerov, poté Břeclav - Bohumín, následně Česká Třebová - Břeclav a nakonec Praha-Běchovice - Česká Třebová.
Provoz na těchto koridorech byl v sobotu zhruba šest hodin omezený v dálkové i regionální dopravě, vlaky se zpožďovaly i o více než hodinu. Po výpadku ETCS musely z bezpečnostních důvodu preventivně zastavit.
Postupně provoz přešel na původní zabezpečovací systém, který fungoval před letošním 1. lednem. Vlaky navíc musely jezdit sníženou rychlostí 100 km/h. „Na takové situace je Správa železnic připravena a aktivoval se předem připravený bezpečnostní scénář,“ podotkl mluvčí drážních hasičů Martin Kavka.
„V 10:45 hodin je provoz obnoven, dochází k postupné stabilizaci provozu,“ uvedly později České dráhy. Zároveň ale upozornily, že některé vlaky mohou být stále zpožděné. „Dispečeři intenzivně pracují na minimalizaci zpoždění. Cestující prosíme, aby i nadále sledovali aktuální informace o provozu našich vlaků na webu a v aplikaci Můj vlak,“ dodal po 11:15 národní dopravce na síti X.
„Můžeme vyloučit kybernetický útok, to je pozitivní zpráva,“ řekl České televizi po poledni ministr Kupka. Podle něj byl problém v komunikační části systému, která slouží jak pro zabezpečení ETCS, tak obecně pro provoz vlaků v Česku. „Na konci loňského roku došlo k významnému výpadku v Norsku a také na několika místech v Německu. Důležité je, že v ČR to neznamenalo ochromení celého systému,“ uvedl ministr. V pondělí se uskuteční jednání, jak podobným výpadkům předcházet. „Budeme spolupracovat i s partnery v zahraničí,“ dodal Kupka.
Systém ETCS funguje jako nezávislý dohled nad vlaky, který automaticky zasáhne v okamžiku chyby strojvedoucího nebo při jiné nežádoucí situaci a nouzově zabrzdí vlak. Spolu s lokomotivami se instaluje také do tratí.
Ministerstvo dopravy počítá s tím, že systémem do roku 2030 vybaví dalších 4 000 kilometrů tratí, což si vyžádá investice zhruba 32 miliard korun. V roce 2026 má být výhradní provoz s ETCS zaveden na koridoru Praha - České Budějovice, v prosinci 2027 na trati Beroun - Plzeň - Cheb a do roku 2030 na celé tuzemské síti TEN-T, což jsou páteřní železnice evropského významu.