Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Želivku pročistíme,“ zavázaly se kraje

Česko

PRAHA/PELHŘIMOV V okolí vodního díla Želivka by mělo v budoucnu vzniknout více nádrží a rybníků a další plochy by měly být zalesněny. V obcích, kterými protékají přítoky Želivky, budou vystavěny další čistírny odpadních vod.

Vyplývá to ze společného memoranda, které má pomoci udržet kvalitu vody v tomto nejvýznamnějším přítoku řeky Sázavy. Včera ho podepsali zástupci Prahy, kraje Vysočina a Středočeského kraje, předseda správní rady společnosti Čistá Želivka a předseda zemědělského výboru sněmovny Jiří Papež (ODS).

Vodní zdroj Želivka je součástí vodárenské soustavy, která zásobuje pitnou vodou asi jeden a půl milionu obyvatel ze tří krajů. V posledních letech je údajně problém s čistotou vody v přítocích Želivky. Znečištění pochází hlavně ze zemědělství a mnohdy také ze špatné kanalizace. V okolí navíc klesá množství vody v podzemních zdrojích – podle středočeského hejtmana Petra Bendla lidem v některých obcích vysychají studny.

Tři kraje se proto zavázaly, že budou podporovat projekty, které budou chránit vodní zdroj a pomáhat zlepšovat kvalitu vody v Želivce. „Musíme pečovat o malé přítoky, budovat další čističky a monitorovat znečišťovatele,“ uvedl pražský primátor Pavel Bém. Dodal, že pomoci by mohlo také snižování půdní eroze, kterou způsobuje pěstování některých plodin na svazích, nebo přeměna orné půdy na travní a lesní plochy.

Už před dvěma roky vznikla na Vysočině společnost asi 60 obcí Čistá Želivka, připomněl pelhřimovský starosta Leopold Bambula: „Dlouho to ale trvalo, než se našla společná cesta s Prahou a Středočechy, kteří odebírají z úpravny pod Švihovem 90 procent pitné vody.“

„Voda, která teče do švihovské nádrže, je pak z 90 procent z Pelhřimovska, kterého se tedy bude týkat převážná část opatření. Zornění půdy je tady vysoké – zhruba osmdesátiprocentní, velké splachy půdy jsou do nádrží Sedlice a Trnávka, ze kterých voda teče do vodního díla Švihov, opatření se musejí udělat v zemědělském hospodaření,“ řekl Bambula.

Jednotlivé úkoly se nyní budou projednávat s ministerstvy, s Povodím Vltavy i v parlamentu. Všechny projekty by měly podpořit kraje i Evropská unie.

***

„Dlouho to ale trvalo, než se našla společná cesta s Prahou a Středočechy.“

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...