16. března 2017 12:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman a Babiš se sejdou na Hradě. Budou řešit prezidentského kandidáta hnutí ANO?

Andrej Babiš a Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš a Miloš Zeman. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš bude odpoledne na Pražském hradě jednat s prezidentem Milošem Zemanem. Budou řešit aktuální politické otázky, řekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Setkání by se mělo uskutečnit v odpoledních hodinách. Ovčáček potvrdil informaci serveru Novinky.cz, že Babiše prezident na Hrad pozval minulý týden. „Zabývat se budou aktuálním děním na domácí i zahraniční scéně,“ řekl Ovčáček.

Zdůraznil, že schůzka byla domluvena už před aktuálními rozpory v koalici. Sněmovna ve středu Babiše vyzvala, aby do konce dubna vyvrátil „vážná“ podezření z daňových úniků v souvislosti se svými obchody se skupinou Agrofert, kterou dříve vlastnil.

Pokud šéf ANO požadavek nenaplní, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by měl podle dokumentu vyvodit vůči Babišovi důsledky. Jaké, dokument neuvádí. Sobotka očekává, že Babiš do konce dubna své obchodní transakce vysvětlí. Babiš ve středu sněmovní usnesení odmítl s tím, že diskusi poslanců považuje za manipulaci a lži a že nebude nic zdůvodňovat.

Postaví ANO svého kandidáta na prezidenta?

Otázkou je, zda bude řeč i o tom, jestli Andrej Babiš a jeho hnutí ANO, které v současnosti vévodí převolebním průzkumům, postaví kandidáta na prezidenta. Miloš Zeman minulý týden oznámil, že bude znovu kandidovat a právě Babišův kandidát by mohl Zemanovo znovuzvolení výrazně ohrozit. V této souvislosti padají jména populárních politiků ministra obrany Martina Stropnického či eurokomisařky Věry Jourové. Tím by ale ministr financí vstoupil do střetu s Milošem Zemanem, zatímco nyní vystupují spíše jako spojenci.

Prezident se šéfa ANO zastal například v případě zákona o střetu zájmu, který je kvůli dopadu na Babiše nazýván Antibabiš. Nejprve normu vetoval a po přehlasování ve sněmovně i napadl u Ústavního soudu. Babiše podpořil i třeba v kauze dotací pro farmu Čapí hnízdo.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz