Při slavnosti na prvním hradním nádvoří zazněly hymny České republiky a Evropské unie. Následně podepsala česká hlava státu dodatek lisabonské smlouvy, který umožňuje vznik záchranného fondu, tzv. euroval.
Česko by mělo podle prezidenta patřit k tvrdému jádru EUPrezident Miloš Zeman se přiklání k tomu, aby ČR patřila k takzvanému tvrdému jádru evropské integrace. Odlišuje se tak od premiéra Petra Nečase a jeho ODS. "Já jsem vždy zastával názor, že EU potřebuje společnou zahraniční a obrannou politiku a samozřejmě také společnou fiskální politiku včetně postupné harmonizace daňové soustavy. Nevím, jestli to nazývat mainstreamem nebo tvrdým jádrem. Podle mého názoru jsou to synonyma." řekl prezident Zeman. |
Zemanův předchůdce Václav Klaus se unijní zástavě na Hradě bránil. Nový prezident je oproti němu příznivcem evropské integrace. Unijní vlajka tak nad Pražským hradem zavlála devět let po vstupu České republiky do EU.
Na levý z pětadvacet metrů vysokých dřevěných stožárů na prvním nádvoří Hradu vystoupala nejprve vlajka česká. Spolu s vojáky ji při vztyčování držel také prezident Zeman. Hudba Hradní stráže pak zahrála českou hymnu.
Poté vojáci na druhý ze stožárů navržených ve 20. letech minulého století architektem Josipem Plečnikem vytáhli modrou vlajku EU s dvanácti žlutými hvězdami. Tu společně s Hradní stráží drželi Zeman i Barroso. Hudba zahrála Ódu na radost Ludwiga van Beethovena, pokládanou za hymnu Evropské unie.
Barrosova návštěva
Zeman Barrosa pozval do Prahy krátce po svém zvolení hlavou státu, dnes jej osobně uvítal na Hradě. Předseda Evropské komise do české metropole zavítal necelý měsíc po inauguraci historicky prvního prezidenta zvoleného v přímé volbě občany země.
Těsně před polednem Zeman podepsal doplněk lisabonské smlouvy, který umožňuje vznik nového záchranného fondu eurozóny. Jeho předchůdce Klaus text označil za "zrůdnou a absurdní věc". Takzvaný euroval má pomoci ohroženým ekonomikám eurozóny.
O Barrosovi v Praze čtěte zde: |
Podle Zemana má podpis dodatku lisabonské smlouvy hlavně symbolickou hodnotu. Evropský stabilizační mechanismus se totiž týká jen zemí platících eurem a podle odhadu nového prezidenta se ČR k jednotné evropské měně připojí nejdříve za pět let.
Už v úterý večer prezident s Barrosem společně povečeřeli. Ředitel hradního zahraničního odboru Hynek Kmoníček k tomu médiím řekl, že večeře měla pracovní charakter a diskuse se točila kolem otázek kyperské krize, víceletého rozpočtu unie či transevropských dopravních koridorů.
Reakce na podepsání eurovaluKarel Schwarzenberg (ministr zahraničí, TOP 09) podpis smlouvy přivítal, označil jej za bohulibý krok a signál, že česká strana pomalu akceptuje, že je členem EU. K aktu podpisu ovšem pozván nebyl. "V civilizované zemi by to bylo jinak," říká. Více o jeho rozhořčení čtete zde. Bohuslav Sobotka (předseda ČSSD) podpis vítá. Já myslím, že to určitě zlepší naši vyjednávací pozici v rámci Evropské unie. Jenom je škoda, že se to nestalo například předtím, než se jednalo o finančních prostředcích, které Česká republika bude mít k dispozici po roce 2014 ze společného evropského rozpočtu," podotkl. Miroslav Kalousek (ministr financí, TOP 09): "Země, která není v euru a nepodílí se na eurovalu, by neměla eurozóně blokovat jakoukoli svojí ústavní institucí její procesy, mechanismy a instituce, které si eurozóna dohodla," řekl. Vojtěch Filip (KSČM) zastává názor, že Zemanův krok je důsledkem objektivní integrace. "Já mám spíš obavu z toho kroku, než že bych ho vítal, protože česká vláda činí všechno pro to, aby česká ekonomika ještě více poklesla," řekl. Poslanec Šťastný (ODS) označil euroval za zločinný dokument, jehož váhu si občané neuvědomují. "V podstatě je to to samé, jako kdybychom podepsali celý štos bianco směnek a dali je k dispozici někam do Bruselu. Je to věc, kterou opět je třeba zásadním způsobem odmítnout," prohlásil. |
Protesty
Proti vyvěšení evropské vlajky protestovalo na Hradčanském náměstí několik uskupení. Desítky demonstrantů pískaly a skandovaly "hanba".
Svůj odpor proti symbolu evropské integrace přišla vyjádřit například neparlamentní pravicová euroskeptická Strana svobodných občanů. Její předseda Petr Mach řekl, že není důvod pro vyvěšení vlajky natrvalo.
"Je to symbol EU, tedy nesmyslných zábran, krachující eurozóny. Budeme tady i v době, kdy bude projíždět pan Barosso," uvedl Mach, podle jehož odhadu bylo na Hradčanském náměstí po 10:00 až 200 lidí. Drželi transparenty s nápisy jako "Euroval je vlastizrada" nebo "Byli jsme před EU, budeme i po ní". Při Barrosově příjezdu hlasitě pískali.
Protestovalo i konzervativní hnutí D.O.S.T., v kterém se sdružují sympatizanti exprezidenta Klause. Proti evropské zástavě na Hradě demonstrovala též politická strana Suverenita, které předsedá neúspěšná prezidentská kandidátka Jana Bobošíková.