23. února 2017 16:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman a Gašparovič jsou prvními nositeli ceny Milana Rastislava Štefánika

Prezident Miloš Zeman a bývalý slovenský prezident Ivan Gašparovič (vlevo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman a bývalý slovenský prezident Ivan Gašparovič (vlevo). | foto: WikipediaČTK

PRAHA Český prezident Miloš Zeman a bývalý slovenský prezident Ivan Gašparovič ve čtvrtek v Praze převzali Cenu Milana Rastislava Štefánika za zásluhy o založení Slovenského domu. Světové sdružení Slováků toto ocenění udělilo vůbec poprvé.

Po jednom ze zakladatelů Československa Štefánikovi byl při té příležitosti pojmenován sál Slovenského domu. Prezidenti také odhalili pamětní desku připomínající jejich úsilí o založení instituce, která má propagovat slovenskou kulturu.

Zeman si po převzetí ceny postěžoval na to, že zatímco Slovenský dům v Praze už funguje, jeho česká obdoba v Bratislavě ne. „Chtěl bych smutně konstatovat, že na rozdíl od našich slovenských přátel, kterým ještě jednou děkuji za úspěšné ukončení akce Slovenský dům, akce Český dům je teprve v počátcích, a že si za to můžeme sami naší pomalostí, naší neschopností a naší leností,“ řekl český prezident. Dodal však, že v Bratislavě už je vybrán objekt, kde bude Český dům zřízen.

Prezident Miloš Zeman, bývalý slovenský prezident Ivan Gašparovič a ředitel...

Prezident Miloš Zeman, bývalý slovenský prezident Ivan Gašparovič a ředitel Slovenského domu Vladimír Skalský.

Oba prezidenti připomněli význam Štefánika pro společné dějiny Čechů a Slováků a zdůraznili přátelství obou národů. „Možná je paradox, že z Československa jsou dnes dva státy, ale to je důkaz úspěchu obou národů,“ uvedl Gašparovič. „Pokud si někdo myslel, že rozdělení států rozdělí i občany, vidí, že to není pravda. Za sebe jako politika mohu říci, že tak blízký vztahy mezi českými a slovenskými politiky nebyl,“ prohlásil.

Dobře naladění prezidenti při slavnostním aktu vtipkovali o kvalitě slovenského piva a českého vína. Při převzetí ceny, na níž byla podobizna Štefánika, Zeman poznamenal, že státník si vůbec není podobný. Chyběla mu totiž typická vojenská čepice.

Zeman se s Gašparovičem potkal už ve čtvrtek v poledne na Pražském hradě, kam ho společně s jeho ženou Silvií pozval na oběd. Při setkání Zeman poznamenal, že jej opět rád vidí a že si na setkání připnul do klopy saka vyznamenání, které od něj před časem obdržel.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz