29. července 2018 12:55, aktualizováno  18:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman a Kiska přijeli historickým vlakem do Topoľčianek z Hodonína

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Zeman s Kiskou vyrazili z Hodonína parním vlakem do slovenských Topoľčianek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zeman s Kiskou vyrazili z Hodonína parním vlakem do slovenských Topoľčianek. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Hodonín Prezidenti České republiky a Slovenska, Miloš Zeman a Andrej Kiska v neděli společnou jízdou historickým vlakem z Hodonína do slovenských Topoľčianek připomněli vznik společného státu před 100 lety. Zeman v Topoľčiankách oznámil, že v říjnu vyznamená trojnásobného předválečného československého premiéra Antonína Švehlu. Jízda z rodiště prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka k zámku v jihoslovenské obci, který byl letním Masarykovým sídlem, byla součástí vzpomínkových akcí ke 100. výročí vzniku republiky.

Před jízdou ještě položili květiny u Masarykova pomínku v Hodoníně. První československý prezident byl zdejším rodákem. Pomník byl rozebrán za nacistické okupace, po únoru 1948 i po sovětské okupaci v roce 1968. 

Pro jízdu prezidentů byl sestavený speciální vlak, který táhla lokomotiva zvaná zelený anton. Šlo o první rychlíkovou lokomotivu československé výroby s označením 486.0. Škodovy závody vyrobily ve 30. letech minulého století devět kusů. 

Za lokomotivou byl mimo jiné zařazen pro prezidenty salonní vůz z roku 1930, který vyrobila Ringhofferova továrna v Praze k 80. narozeninám Masaryka. Dále jel také vůz vyrobený v 60. letech, kterým později jezdíval Gustáv Husák. Vlak doplňovala i postrková motorová lokomotiva zvaná bardotka.

Prezidenti nastupují do vlaku. Ten byl vypraven k příležitosti stého výroční vzniku Československa.
Andrej Kiska zamával s oken historického vlaku, kterým se oba prezidenti svezli.

V Topoľčiankách oba prezidenti navštíví zámek, kam jezdíval Masaryk na letní pobyty, setkával se s významnými osobnostmi a také zde vznikly Hovory s T. G. M., které sepisoval Karel Čapek. 

„Nikdy jsem na tomto zámku nebyl a velice se na něj těším,“ řekl ve vlaku novinářům Zeman. Zopakoval, že je zastáncem první republiky. „Neustále ji dávám za příklad,“ uvedl. Podle Kisky bylo období první republiky plné naděje a optimismu z budování nového státu a demokracie v nové Evropě.

29.července 2018 v 12:28, příspěvek archivován: 29.července 2018 v 15:47

Prezident České republiky Miloš Zeman a prezident Slovenské republiky Andrej Kiska uctili v Hodoníně památku prvního čs. prezidenta T. G. Masaryka. https://t.co/4zjlOlHYY2

Oba prezidenti si pochvalovali nevšední cestu vlakem a vedle světlých momentů společné historie připomněli i ty temné. „Smutných období bylo více, nejsmutnější bylo rozdělení a existence Slovenského státu,“ řekl Kiska. Připomenul, stejně jako Zeman, že smutné období bylo po roce 1948 a po roce 1968. „Prožili jsme toho spoustu a hodně a neznám dva státy, které by měly na světě tak blízko,“ dodal.

Prezidenti České republiky a Slovenska, Miloš Zeman a Andrej Kiska, v neděli odpoledne přijeli historickým vlakem do slovenských Topoľčianek z Hodonína.

Prezidenti České republiky a Slovenska, Miloš Zeman a Andrej Kiska, v neděli odpoledne přijeli historickým vlakem do slovenských Topoľčianek z Hodonína.

ČTK
  • 7Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!