Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

To, co dělá Zeman, je nebezpečné, varuje autor neúspěšné petice o ‚velezradě‘

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto: Twitter prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka

PRAHA Senátoři podle očekávání rozhodli, že petice, která podezírala hlavu státu z velezrady, je nedůvodná. Autora dokumentu, pod který se podepsalo více než jedenáct tisíc lidí, výsledek přesto nezklamal. Odchod některých senátorů z hlasovacího sálu však Michal Majzner považuje za varovný signál, řekl to v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Senátoři ve čtvrtek rozhodli, že vaše petice, která podezírala hlavu státu z velezrady i kvůli výrokům zpochybňujících sankce EU proti Rusku, je nedůvodná. Jak jejich rozhodnutí vnímáte?
Výsledek je rozporuplný. Na jednu stranu v Senátu zaznělo, co mělo, někteří senátoři jasně vystoupili proti tomu, co prezident dělá. Z tohoto pohledu to vnímám jako úspěch. Je to vůbec poprvé, kdy zazněla tak silná diskuse v Senátu o nejzávažnějších skutcích prezidenta a ne jen o nějakých výrocích. Co se týká úprku zbytku levicového křídla - ukázalo se, že když se mělo hlasovat, senátoři nebyli přítomni. Nebyli tedy v práci. (celkově bylo v Senátu přítomno zhruba 40 senátorů, nakonec jich zbylo jen 26 a bylo znemožněno dále hlasovat - pozn. red.)

Lidovky.cz: Jak si odchod senátorů vysvětlujete? Nedostala se tak řada na hlasování o výzvě, aby Zeman jako hlava státu byl ve svých vyjádřeních zdrženlivější, neohrožoval jimi spojenecké závazky Česka a nerozděloval společnost.
Těžko říct. Je to pro mě varovný signál. Může to být jejich obava nebo prostě jen to, že se senátoři nechtějí vyjadřovat k jiné ústavní instituci. To ale úplně nechápu. Senát je jediný, kdo může podat ústavní žalobu a vyjádřit se k tomu. Nebyly k tomu ani žádné projevy. Dva senátoři vystoupili, ale to se týkalo úplně něčeho jiného. Byli proti naší petici a netýkaly se ani jednotlivých bodů. Strategie odpůrců petice byla samozřejmě taková, že do ní nechtěli vůbec mluvit. Velká část senátorů se k tomu přidala, ale nechtěli si zřejmě komplikovat život. Přijde mi to zvláštní vzhledem k tomu, jak je situace vážná.

Politické názory, nikoli delikty

„Žádný z předmětných výroků samostatně ani jejich souhrn nepředstavují ústavní delikt. Jde o výroky bez doložitelných dopadů na svrchovanost a celistvost republiky, jakož i na její demokratický řád," shodly se v návrhu přijatého usnesení horní komory její petiční výbor a ústavní komise.

Také ústavní experti označili Zemanovy napadené výroky za prezentaci jeho politických názorů nebo za hodnotící soudy, které není možné považovat za "hrubé porušení ústavního pořádku".

Lidovky.cz: Prezidentovi jste v petici s kolegy vytýkali především výroky v souvislosti s protiruskými sankcemi EU kvůli anexi Krymu, kromě toho jste mu v petici připomenuli výroky o možnosti „vyhladovění“ Senátu, tedy o zrušení jeho financování. Od té doby ale uplynulo několik měsíců. Provinil se podle vás něčím novým?
Určitě. Bod, který nyní považuji za vyloženě závažný vzhledem k demokratickému řádu, je podpora nesnášenlivosti vůči konkrétnímu náboženství (vystoupení 17. listopadu na Albertově po boku lídra Bloku proti islámu Martina Konvičky - pozn. red.) Mezinárodní situace je vážná a nevíme, co se v naší zemi či jinde může stát. Je potřeba lidi uklidnit a ne je radikalizovat jako to dělá prezident. Je to nebezpečné. To ale není nic, co bychom si vymysleli, tvrdí to i odborníci. Zadruhé je to, co dělá prezident i Konvička na hraně trestního zákoníku. Rozpor se zákonem už není nic abstraktního, jde přímo o ohrožení domácí politiky.

Lidovky.cz: Chystáte nějaké další kroky?
Budeme se o tom muset poradit. Jsme rádi, že má vláda velký vliv. Je to vidět na výrocích premiéra Bohuslava Sobotky, který nemlčí a je připravený reagovat na nejzávažnější projevy, což je dobře. V tom bychom ho chtěli podpořit.

Podpisy pod peticí

K petici se kromě Majznera připojil třeba studentský vůdce z listopadu 1989 a politik Martin Mejstřík, místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský a bývalý spolumajitel a zakladatel portálu Centrum.cz Ondřej Tomek.

Majzner se mimo jiné podílelna organizaci takzvaného Pražského Majdanu na Staroměstském náměstí či na organizaci prosincové demonstrace ke Dni lidských práv.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Vláda v pondělí projedná návrh, podle kterého by firmy s více než 250 zaměstnanci musely povinně testovat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Vláda v pondělí projedná návrh, podle kterého by firmy s více než 250 zaměstnanci musely povinně testovat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Vláda v pondělí projedná návrh, podle kterého by firmy s více než 250 zaměstnanci musely povinně testovat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Největší odměnou je, že mi konečně říká maminko, vypráví Kristina o svém pětiletém autistickém synovi
Největší odměnou je, že mi konečně říká maminko, vypráví Kristina o svém pětiletém autistickém synovi

Na 2. dubna připadl Světový den porozumění autismu. Jeho cílem je poukázat na potřebu větší tolerance vůči rodinám vychovávajícím autistické dítě....