Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Babiš předá Zemanovi demisi písemně. Prezident už má ale v plánu přijímat v omezeném režimu návštěvy

Andrej Babiš a Miloš Zeman na setkání u příležitosti 100 let generálního štábu (16. září.2019) foto:  Michal Šula, MAFRA

Prezident Miloš Zeman bude přeložen v pondělí z akutního lůžka na lůžko standardní na standardním oddělení. Tam bude moci omezeně přijímat návštěvy, informoval ve středu mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zeman je již měsíc hospitalizován v pražské Ústřední vojenské nemocnici.
  11:30aktualizováno  13:17

„Prezident republiky Miloš Zeman bude podle sdělení ÚVN Kanceláři prezidenta republiky přeložen v pondělí dne 15. listopadu 2021 z akutního lůžka na lůžko standardní na standardním oddělení. Prezident republiky bude moci na standardním oddělení omezeně přijímat návštěvy,“ informoval Ovčáček.

Týkat se to nebude aspoň v nejbližší době končícího premiéra Andreje Babiše, který v přístích hodinách předá Zemanovi demisi vlády písemně, a to po skončení ustavující schůze Poslanecké sněmovny. Dolní komora volí právě své vedení, pokud se poslanci domluví, mohla by schůze skončit ještě ve středu.

Babiš plánuje další jednání kabinetu v pátek, ministři by na něm měli probírat protiepidemická opatření. Vláda hnutí ANO a ČSSD by tak poprvé po říjnových volbách zasedala v demisi.

Prezident Miloš Zeman, který se od 10. října léčí v Ústřední vojenské nemocnici, v úterý pověřil lídra koalice Spolu a PirSTAN Petra Fialu jednáním o složení nového kabinetu. Představitelé koalice v pondělí podepsali smlouvu o fungování v době vládního mandátu a o společném programu.

Fiala předpokládá, že by se jeho vláda mohla ujmout mandátu do vánočních svátků. Do té doby by měl řídit stát končící kabinet v demisi.

Zeman pověřil Fialu již započatým jednáním o sestavení nové vlády

Jednáním o sestavení nové vlády Zeman pověřil Fialu v úterý. I když mu to neukládá ústava a i když už tato jednání mezi pěti sněmovními stranami dávno začala a jsou fakticky skoro u konce.

Podobně formální, i když prakticky už zbytečné, bylo Zemanovo svolání nové Sněmovny po volbách. Učinil tak totiž na den, kdy by se už bez jeho iniciativy obešla a sešla se sama.

Vzhledem k protahující se Zemanově hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, která trvá již měsíc, začalo se v Senátu i ve Sněmovně uvažovat o možném odebrání pravomocí prezidentovi kvůli jeho možné neschopnosti vykonávat úřad.

Jeho medializovaná činnost na dálku tuto možnost zatím odvrátila.

Aby Hrad dosvědčil, že je prezident „aktivní“ i jinak, informoval v úterý, že Zeman udělil mimořádnému a zplnomocněnému velvyslanci Jaroslavu Sirovi v Kataru plnou moc k podpisu smlouvy s místní vládou o zamezení dvojímu zdanění v oboru daní z příjmu a o zabránění daňovému úniku a vyhýbání se daňové povinnosti.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat