Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

‚Skartovačka a Zemanův podpis vítězí nad spravedlností.‘ Politici komentují prezidentovu milost pro Baláka

Prezident Miloš Zeman udělil milost šéfovi Lán Miloši Balákovi, který byl odsouzen k třem letům vězení. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Politici začali velmi rychle kritizovat milost, kterou prezident Miloš Zeman udělil šéfovi Lesní správy Miloši Balákovi, který byl odsouzen za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře. Děláte si pr...?, reagoval mezi prvními lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Skartovačka a razítko se Zemanovým podpisem vítězí nad spravedlností, napsal senátor Pavel Fischer.
  17:59

Hrad ve zdůvodnění uvedl, že Zeman při omilostnění „zohlednil jeho bezúhonnost i pracovitost.“ Podle Zemana nebyla zřejmě pro odsouzení Baláka rozhodná povaha činu, ale to, kde pracuje. Uvedl to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Balák byl minulý týden s konečnou platností odsouzen k tříletému vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Zaplatit by také měl podle rozsudku 1,8 milionu korun a dostal čtyřletý zákaz činnosti. Zeman mu svým rozhodnutím vše prominul.

Na udělení milosti okamžitě začali reagovat politici. „Jsem překvapen rozhodnutím pana prezidenta udělit milost panu Balákovi. Obávám se, vzhledem ke všem okolnostem tohoto případu, že tento krok nepřispívá k důvěře občanů v právní systém naší země,“ řekl pro Českou televizi předseda vlády Petr Fiala.

„Za mě je to velmi nešťastné rozhodnutí a jsem přesvědčený, že se nebude líbit ani lidem,“ uvedl expremiér Andrej Babiš. „Jedná se o další pozoruhodnou změnu názorů pana prezidenta Zemana,“ řekl předseda senátu Miloš Vystrčil.

Podle ministra vnitra Víta Rakušana může tento typ milostí zpochybňovat institut milosti jako takové. „Myslím, že to je velmi selektivní, že to zavdává pochybnosti, zda to není jistý typ protekce, protože je to člověk jemu blízký,“ uvedl Rakušan pro redakci iDNES.

„Já nemohu řici, že by mě to vlastně překvapilo, což mě samotnou děsí,“ okomentovala předsedkyně Poslanecké sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Chce se mi zvracet,“ napsal ministr práce a sociálních věcí a lidovců Marian Jurečka.

„Prezident by měl své rozhodnutí jednoznačně zdůvodnit. Je to velká rána pro spravedlnost v této zemi,“ uvedl ministr pro místní rozvoj a šéf Pirátů Ivan Bartoš.

„Je to furiantství prezidenta, který si zakládá na tom, že všechno dělá jinak, než ostatní a když mu dáte linkovaný papír, tak píše napříč,“ řekl redakci iDNES poslanec za ANO Radek Vondráček.

„Já to pokládám za destrukci právního státu a bohužel další ukázku škod způsobených přímou volbou prezidenta. Podle mě naprosto nevysvětlitelné ani právníkům ani veřejnosti,“ reagoval místopředseda Ústavně právního výboru Sněmovny Marek Benda.

„Pardon, ale děláte si p*del?! To snad není možné!“ napsal europoslanec Tomáš Zdechovský. Dodal, že milost má prezident udělit lidem ve zvláště závažných případech. Například ze zdravotních důvodů. Nikoliv svému hajnému, který „krade dřevo v oboře“.

„Skartovačka a razítko se Zemanovým podpisem vítězí nad spravedlností,“ napsal senátor Pavel Fischer. „Za mě je to na abdikaci,“ uvedl europoslanec Jiří Pospíšil.

„To je flusnutí do ksichtu všem policistům, soudcům, státním zástupcům, whisteblowerům a úplně všem poctivým a pracovitým lidem,“ napsal na Twitteru pražský zastupitel Jan Čižinský.

„Zeman ve funkci prezidenta totálně selhal,“ napsal poslanec za Piráty Jakub Michálek. „Problém není v institutu milosti, ale že je prezident totální šmejd,“ reagoval.

Vedle politiků kritizují i právnici

„Zeman udělením milosti šéfovi Lesní správy Balákovi podryl důvěru v justici,“ řekl Deníku N předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Odůvodnění považuje za absurdní.

„S ohledem na mou funkci předsedy je dost obtížné se k tomu vyjádřit. Udělení milosti v daném případě, kdy byl pan Balák odsouzen pravomocně, by mělo být ze strany prezidenta podložené vážnými důvody,“ uvedl Rychetský.

Podle něj by se důvody měly týkat zdravotního stavu nebo by to měly být vážné rodinné důvody. Rychetský považuje za absurdní Zemanovo tvrzení, že soud Baláka odsoudil s ohledem na to, že pracuje v prezidentské kanceláři. 

„Tím vysvětlením prezident výrazným způsobem zpochybňuje nestrannost a nezávislost naší justice, která se tímto nezabývá, když rozhoduje o vině a trestu. Odsouzení se vztahuje k míře provinění a posouzení společenské škodlivosti jednání. V tomto případě šlo o zneužití pravomoci a značnou škodu,“ řekl Rychetský.

Odůvodnění milosti kritizovala i Unie státních zástupců. Její prezident Jan Lata zdůraznil, že hlava státu zejména nemůže zpochybňovat soudní moc tím, že jí bez jakékoliv podrobnější argumentace podsouvá postranní motivy z hlediska úvah o trestu. „Udělená milost se dá interpretovat i tak, že lidé z okolí prezidenta Miloše Zemana jsou jednoduše beztrestní,“ řekl.

Souhlasíte s milostí prezidenta Zemana pro Baláka?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00úterý 5. dubna 2022. Anketa je uzavřena.

Ne26628
Ano825

Lesní správa Lány je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky, Balák je podřízeným prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Ten dosud odmítal Baláka zbavit funkce, svůj postup zdůvodňoval presumpcí neviny. Balák také u kladenského soudu čelí obžalobě v souvislosti s těžbou kamene v Lánské oboře.

Státní zástupce chtěl pro Baláka čtyři roky vězení:

24. března 2022

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat