Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman: Bank mě brzy napodobí

Česko

PRAHA Sjezdařská hvězda Ondřeje Banka začíná zářit. V uplynulých osmi dnech dojel sedmý ve slalomu ve Val d’Isere a v neděli dokonce pátý v obřím slalomu v Alta Badii. Brzy by tak podle expertů mohla přijít doba, kdy vystoupí ve Světovém poháru na stupně vítězů.

„Chybí mu krůček, už v Alta Badii to mohlo vyjít,“ řekl Bohumír Zeman, poslední český sjezdař, který stál v obřím slalomu na stupních vítězů – v roce 1980 dojel třetí v Mont St. Anne. „Ve finále to jsou desetinky, což znamená projet jeden dva oblouky ještě o trochu líp,“ mínil Zeman.

Třicetiletý Bank už jednou na ,bedně‘ ve Světovém poháru stál, před třemi lety skončil třetí v superkombinaci v americkém Beaver Creeku. Šestý byl v kombinaci na olympiádě v Turíně 2006 nebo na MS ve Svatém Antonu 2001.

Jinak se většinou pohyboval na hranici třicítky, ale nyní začíná elitě stabilně konkurovat.

Talent a píli měl Bank vždycky, jenže ho srážely zdravotní problémy. Naposledy nelyžoval rok a půl kvůli zlomenině nohy z tréninku v Kitzbühelu.

Šampaňské jen na zdraví „Čtyři roky jsem promarodil,“ spočítal Bank. Tvrdil, že se to snaží brát pozitivně a zranění ho změnila. „Jsem jiný, lepší člověk. A to se projevuje i v lyžování,“ řekl Bank deníku Právo.

U Banků doma se kvůli častým špatným zprávám neslaví synovy výsledky, ale fakt, že je v pořádku. „Když doma otevřeme šampaňské, což je v poslední době poměrně často, tak připíjíme na zdraví, a ne na výsledky Ondry,“ řekl otec Ivan Bank.

Také Zeman s Bankovým reprezentačním kolegou Kryštofem Krýzlem se shodli, že právě aktuální fyzický stav je hlavním důvodem, proč se Bankovi tolik daří. „Měl smůlu s úrazy. Absolvoval jich tolik a vždycky ho to sráželo a vracelo zpět,“ řekl Zeman.

„A teď je delší dobu zdravý, má zkušenosti a všechno se mu sešlo,“ doplnil Krýzl.

Podle Zemana je Bank výjimečným talentem, jehož předností je výborná technika. „K tomu přidává totální nasazení a život pro lyžování,“ ocenil Zeman.

Bankův otec měl jasno, proč jeho syn jezdí tak rychle. Je to výsledkem tréninku z mládí. „Když byl malý, měli jsme doma takové staré slalomové tyče s pružinami, které se rychle vracely. A když je Ondra neobjel rychle, tak se vrátily a práskly ho přes záda,“ smál se.

„Má taky dobrou hlavu,“ ocenil Krýzl a Bankovu psychiku vyzdvihl i sjezdařův otec. „Ten jeho uvolněný postoj, jak chce být nezávislý a volný, to je v pohodě a je to rozhodně lepší než opačně.“

Pokud Bank vydrží v nastoleném rytmu, tak by na konci sezony mohl překonat Zemana v celkovém umístění v SP. Zeman skončil před 31 lety sedmnáctý, tedy na pozici, která Bankovi v současnosti patří. „Určitě má na to, aby to vylepšil. Když mu to jde, trefuje se do desítky stabilně a má na to, aby se dohrabal dál,“ uvedl Zeman.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!