Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Česko

Zeman brojí proti podivně nabytému majetku. Mynářova vila mu ale nevadí

Prezident Miloš Zeman a jeho kancléř Vratislav Mynář. foto: MAFRA - Petr Topič

Prezident Miloš Zeman už před prezidentskou volbou brojil proti korupčníkům a chtěl se zasadit o přísnější kontrolováni podezřele nabytého majetku. V kauze Mynářovy vily ale překvapivě stojí za svým kancléřem - člověkem, který ho nesprávě informoval o průběhu své bezpečností prověrky.
  17:30

Server Lidovky.cz vybral Zemanovy výroky o boji proti korupci, mafiánům a tunelářům, aby ilustroval, že Zeman neměří všem stejně či lépe, že u svého hradního kancléře velkoryse přehlíží to, za co jiné pranýřuje.

Boj proti korupci během prezidentské volby

Už během prezidentské volby opakoval Zeman, že v boji s korupcí je nutné majetkové přiznání.

5. 1. 2013 - „Domnívám se, že prezident, i když nemá zákonodárnou iniciativu, by se měl přimlouvat za to, aby během jeho funkčního období byly přijaty alespoň tři základní zákony. Prvním je zákon o prokázání původu příjmů a majetku, který jsem několikrát už jako premiér předkládal parlamentu a který by účinně bojoval proti korupci,“ řekl Zeman pro Právo.

ČTĚTE TAKÉ:

7. 1. 2013 - „Je to zákon, který jsem prosazoval už v Poslanecké sněmovně, která ho třikrát odmítla,“ prohlásil Zeman v České televizi. Výrok tehdy označil Demagog.cz jako nepravdivý.

„Výrok je na základě dohledaných informací hodnocen jako nepravdivý, neboť Miloš Zeman měl podíl na dvou snahách o zavedení majetkových přiznání a nikoli na třech, jak sám uvádí,“ píše Demagog.

Jeden z ostrovů deviace během inagurace

8. 3. 2013 „Jedním z nejnebezpečnějších takových ostrovů jsou kmotrovské mafie, které parazitují na těle české společnosti, vysávají z tohoto těla krev a nevrací této společnosti žádnou přidanou hodnotu, ať už formou nových investic, nebo řádného placení daní,“ pronesl tehdy Zeman ve Vladislavském sále.

„Jsem hluboce a dlouhodobě přesvědčen, že nejúčinnějším nástrojem v boji proti těmto ekonomickým mafiím je zákon o prokázání původu příjmu a majetku včetně možnosti zabavení nelegálně získaného, tedy nakradeného majetku. A i když prezident nemá zákonodárnou iniciativu, budu se trpělivě snažit přesvědčovat poslance a senátory, aby takový zákon navrhli a aby takový zákon byl přijat,“ dodal.

Prosazování zákona o původu příjmu a majetku

25. 6. 2013 - „Charakteristickým rysem ekonomické kriminality není to, že je někdo bohatý - Tomáš Baťa byl také bohatý - ale to, že si nakradl. Kde se důkazní břemeno přenáší, jak by řekl Jára da Cimrman, na sprostého podezřelého, ovšem s tím, že pokud prokáže legálnost svého majetku, nebude zdaněn ani korunou,“ řekl prezident pro server iDnes.cz. S peticí přišla Strana práv občanů, které Zeman ve volbách podpořil.

Volební štáb SPOZ - Miloš Zeman.

Co nejpřísnější kontroly podezřelého majetku

17. 5. 2014 - Prezident Zeman se nechal slyšet, že je pro co nejpřísnější zákon o majetkovém přiznání. „Je pro co nejtvrdší variantu tohoto zákona, podporuje v tomto směru princip retroaktivity,“ řekl pro Českou televizi prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

18. 5. 2014 - Za podivné zbohatnutí kritizoval Zeman i svého bývalého korunního prince Stanislava Grosse. „Pokud Stanislav Gross přijal Krista, tak by si měl vzpomenout na Kristův výrok jednomu mládenci, a Stanislav Gross je stále ještě mládenec, kdy mu říká: ‚Rozdej svůj majetek chudým a následuj mě‘. Jinými slovy, přijetí Krista by mělo u Stanislava Grosse znamenat, že by rozdal svůj majetek. Ale silně pochybuji, že to udělá,“ řekl Zeman Frekvenci 1.

1. 6. 2014 - V Otázkách Václava Moravce se prezident rozpovídal o daňových únicích. „Myslím si, že je dokonce podceněný. Víte, v Americe je daňový únik považován za nejtěžší trestný čin hned po vraždě. U nás je daňový únik považován za kavalírský delikt,“ řekl Zeman.

„... peníze se přelévají z kapsy do kapsy, tak ty peníze lze dohledat a já jsem proti takzvanému prohibitivnímu zdanění, to znamená, já ti ty nelegální příjmy zdaním 80 %. Já jsem, jak je to třeba v Itálii a v řadě dalších zemí, pro normální zabavení majetku. Říkejte tomu klidně stoprocentní prohibitivní daň, ale je to normální zabavení majetku. Ať už ve formě peněz nebo v jakékoli jiné formě,“ mínil v OVM prezident.

Prezidentský kancléř Vratislav Mynář je protřelý realitní mág. V roce 2003...
Stanovení tržní hodnoty Mynářovy vily z roku 2011.
Mynářova vila
Stanovení tržní hodnoty Mynářovy vily z roku 2011.

Podle prezidenta by se měl velmi pečlivě kontrolovat podezřele získaný majetek. Vše jde prý dohledat. „Vezměte si případ Grygárka, když jsme před chvílí mluvili o justiční mafii, tam jsou celkem jasné jeho příjmy na jedné straně, je jasný objem jeho nemovitostí a dalšího majetku na straně druhé. Zdvořile se ho zeptat, čím ten rozdíl vysvětlujete, pokud dědil, existuje závěť, pokud mu to někdo daroval, existuje darovací smlouva, všechno lze v této zemi dohledat, jenom se musí chtít.“

Těsně před vypuknutím kauzy Mynářovy vily

4. 1. 2015 - Prezident vyjádřil ve novém pořadu Frekvence 1 přání, aby byl zákon o prokazování majetku co nejtvrdší. „Přál bych si, aby byl co nejtvrdší, samozřejmě ale pravicová opozice udělá vše pro to, aby byl co nejměkčí, nebo aby nebyl vůbec,“ sdělil Zeman v Pressklubu na Frekvenci 1.

Jak padala cena Mynářovy vily? Podívejte se na podrobnou grafiku grafiku.

5. 1. 2015 - Deník Blesk informoval o tom, že si Mynář koupil novou vilu. Už ten den vyšlo najevo, že kancléř nemovitosti koupil od Janouškova advokáta Víta Širokého.

Kauza Mynářova vila

9. 1. 2015 - Prezident přiznává, že nevěděl o detailech probíhající Mynářovy prověrky.. „Nevěděl jsem o tom, že by prověrka teprve začala, protože jsem byl informován, že prověrka průběžně probíhá a že pan kancléř průběžně dodává informace,“ uvedl Miloš Zeman pro MF Dnes.

10. 1. 2015 - „Kdyby mi nezdůvodnil finanční zdroje, které použil na zakoupení tohoto hnízdečka lásky, tak by jeho kariéra v mé kanceláři skončila podstatně dříve, než by Národní bezpečnostní úřad uzavřel prověrku. Protože ale jeho vysvětlení považuji za relevantní, nevidím důvod, proč měnit kancléře,“ řekl Zeman pro Deník. Mynář však dluží odpověď na minimálně jednu klíčovou otázku: Jak na prodej nemovitosti za zcela nestandardní cenu ve Strašnicích narazil?

5 sporných momentů

  • 1. Žádný z posudků určující cenu Mynářovy vily se nepřibližuje ceně, kterou za nemovitost zaplatil Janouškův advokát Vít Široký a poté i Vratislav Mynář.
    Posudek z roku 2004 - vila byla ohodnocena na 8,9 milionu
    Posudek z roku 2009 - vila byla ohodnocena na 13,4 milionu
    Vít Široký koupil nemovitost za 5,1 milionu
    Vratislav Mynář za 5,5 milionu
  • 2. Rekonstrukce by neměla být tak nákladná, jak uvádí kancléř. Podle prezidenta Miloše Zemana by měla vyjít na 10 až 15 milionu korun. Podle znaleckého posudku z roku 2011 však tehdy stačilo 3,72 milionu na rekonstrukci interiéru a exteriéru zhruba milion.
  • 3. Mynář dosud nevysvětlil, kde se o vile dozvěděl. Odpovědět nedokázal ani Široký.
  • 4. Firma Harengil má pouze virtuální adresu. Kontaktovat kohokoliv z jejího vedení je nemožné.
  • 5. Prezident věří slovu kancléře Mynáře, o kterém se den před tím dozvěděl, že mu zatajil průběh své prověrky.
Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...