Zeman podle Hájka po vyvěšení vlajky dobrovolně rezignuje na funkci prezidenta. "Co víc – myslí si, že jde o dobrý nápad, který upevní jeho osobní moc. Jakmile ve středu v jedenáct dopoledne – pod dohledem kancléře Barrosa – vztyčí na Pražském hradě modrou říšskou vlajku s dvanácti pěticípými hvězdami, přestane být 'důchodce z Vysočiny' prezidentem republiky. Stane se 'státním prezidentem'. Po Emilu Háchovi druhým v pořadí," napsal Hájek na svém webu Protiproudy a oba muže označil výrazem Staatspresident, který je nicméně běžně užíván pro všechny prezidenty států.
ČTĚTE TAKÉ: |
Současný prezident se podle něj stejně jako Hácha stane kolaborantem z vlastního rozhodnutí. "K čemu tak silná slova? pomyslí si možná někdo. Jsme přece členem EU, její vlajky hyzdí budovy většiny státních institucí naší země už dávno – tak o co jde? Kdo takto uvažuje, ať si připomene nedávnou historii: Proč asi protektorátní média hlavního proudu tolik tlačila na prezidenta Václava Klause, aby vlajku EU nad hrad pověsil?" ptá se Hájek.
Tváří se, že není říší
Pointa podle něj spočívá v tom, že Unie žádnou vlajku nemá. "Nemá ani hymnu, která se při jejím vyvěšování na Hradě bude hrát. Mám na mysli ten chytlavý Beethovenův šlágr, přílepek k 9. symfonii, z něhož, slovy klasika, prýští příslovečné 'kravské teplo'," píše exkancléř prezidenta Václava Klause, podle něhož se tak Evropská unie tváří, že není říší.
Symbolika vyvěšení vlajky se podle Hájka ukáže ve chvíli, kdy Zeman podepíše Evropský stabilizační mechanismus, čímž vystaví bianko směnku, na níž kdokoliv může dopsat libovolnou částku: "Začneme platit dluhy, které jsme nezpůsobili, zatímco nás vláda dusí 'úspornými opatřeními', aby na to měla."
"Vážně si to necháme líbit? Jistěže necháme. Jen málokoho to zajímá. Jen málokdo tuší, že tady už jde o všechno. Prostě proto, že mediální mainstream a spolu s ním i většina politiků se tváří, že jde vlastně o cosi vznešeného, solidárního," končí exkancléř.
Vlajku vyvěsí již ve středu
Zeman vyvěsí vlajku Evropské unie ve středu společně s předsedou Evropské komise José Barrosem, proti čemuž bude protestovat na Hradčanském náměstí protestovat konzervativní hnutí D.O.S.T. Zemanův předchůdce Václav Klaus byl odpůrcem vyvěšení evropské zástavy nad Hradem i vzniku záchranného fondu, který je určen pro pomoc zemím eurozóny s finančními problémy.
Podpisu doplňku lisabonské smlouvy se Klaus bránil, považoval ho za "zrůdnou a absurdní věc". Podle Zemana má však podpis takzvaného eurovalu především symbolickou hodnotu. Evropský stabilizační mechanismus se totiž týká jen zemí platících eurem a podle Zemanova odhadu se ČR k jednotné evropské měně připojí nejdříve za pět let.
Česko je kvůli chybějícímu prezidentskému podpisu poslední zemí EU, která ratifikaci eurovalu zatím nedokončila. Na samotnou činnost fondu, který už od loňského podzimu funguje, to ale nemá vliv.