17. prosince 2015 13:46, aktualizováno  14:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman bude místo splácení státního dluhu posílat peníze dětem. Na Klokánky dal 2,5 milionu

Prezident Miloš Zeman se setkal 17. prosince v Praze s předsedou Fondu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman se setkal 17. prosince v Praze s předsedou Fondu... | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman se rozhodl změnit účel fondu, který původně sloužil na splácení státního dluhu. Peníze teď chce sbírat pro Fond ohrožených dětí (FOD). Prezident to ve čtvrtek řekl, když fondu předal symbolický šek na 2,5 milionu korun. Podle něj jde o první splátku, kterou poslal. Peníze půjdou na provoz klokánků pro ohrožené děti. Klokánkům hrozilo kvůli dluhům FOD zrušení.

Zeman krátce po nástupu do funkce založil prezidentský fond a zavázel se, že do něj bude odvádět třetinu platu. „Fond byl původně určen na splácení státního dluhu a pevně jsem doufal, že se při vědomí odpovědnosti za tento dluh i ostatní ústavní činitelé přidají jako donátoři, což se s jedinou výjimkou nestalo,“ řekl Zeman v dnešním projevu na Pražském hradě.

Výjimkou byl ministr financí Andrej Babiš, který do fondu poslal 500 tisíc korun. Ostatní ústavní činitele Zeman zkritizoval. Podle něj nechtěli do fondu na splácení dluhu přispívat buď proto, že považují své platy za nedostatečně vysoké, nebo protože považují účel fondu za nejasný.

Pro změnu účelu fondu se prezident rozhodl poté, co vláda letos v létě neschválila mimořádnou dotaci 20 milionů korun, které měly jít na pomoc FOD. „Chtěl bych poděkovat všem, co až dosud přispěli do prezidentského fondu, a věřím, že poté, co fond změnil svůj účel, bude proud příspěvků ještě větší a možná se obětuje i některý ústavní činitel,“ uvedl Zeman.

Prezident se letos dostal do sporu s vládou a ministryní práce Michaelou Marksovou (ČSSD) kvůli zamítnutí mimořádné dotace. Marksová se stavěla proti přidělení dotace, protože nepovažuje přidělení peněz jediné organizaci za férové. Zeman ve čtvrtek doplnil, že pří dřívějších jednáních s Marksovou vyjádřil názor, že novela zákona o sociálně právní ochraně dětí je právní zmetek, který ohrožuje fungování těchto institucí, a doporučil změny této novely.

Předání šeku a drobných darů

Symbolický šek na 2,5 milionu korun si na Pražském hradě vyzvedl nový šéf FOD Jan Vaněk, který řekl, že si finančního daru velmi váží. Několik dětí z klokánků předalo jako poděkování prezidentovi drobné dárky.

Podle Vaňka je potřeba situaci ve fondu nadále stabilizovat. Od června, kdy instituci začal vést, se prý podařilo snížit díky restrukturalizaci náklady o 57 milionů korun. „Pracujeme na tom, abychom byli schopni dál fungovat,“ uvedl Vaněk. Původní dluhy 120 milionů korun se prý daří snižovat. „Částečně klesly, ale samozřejmě nejde to tak rychle, jak bychom si představovali. Snažíme se dál umořovat závazky,“ doplnil Vaněk.

Podle něj by v příštím roce mělo fungovat 17 klokánků. Jejich kapacita je 354 míst. Nyní je v těchto zařízeních zhruba 280 ohrožených dětí. „Jsme velmi rádi, že ten dar přišel. Myslím si, že je to signál a výzva pro ostatní sponzory, aby pomohli v této nelehké situaci,“ doplnil Vaněk. Šéf FOD doufá, že se nyní připojí i další dárci.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz