31. května 2017 11:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman by podle Sobotky neměl s odvoláním Valachové otálet

Kateřina Valachová na tiskové konferenci po jednání vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Valachová na tiskové konferenci po jednání vlády. | foto: ČTK

PRAHA Prezidentovi Miloši Zemanovi nic nebrání v tom, aby se sešel s kandidátem na ministra školství Stanislavem Štechem, řekl ve středu před jednáním vlády novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Současná ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) podala demisi kvůli kauze se sportovními dotacemi.

Zeman však dosud neoznámil, jak bude v souvislosti s jejím odvoláním postupovat. Podle Sobotky by však neměl otálet, protože ministerstvo potřebuje řádné vedení, aby mohlo intenzivně jednat o rozpočtu na příští rok.

Zeman podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka dal Valachové čas na přemýšlení o jejím odchodu z funkce. Demisi Valachové poslal na Pražský hrad Sobotka v pátek, zároveň navrhl na ministra současného náměstka Štecha. „Je to standardní situace, která už nastala mnohokrát. Je zde jasná demise ministryně i návrh na nového ministra, který je kompetentní a připravený člověk,“ řekl novinářům Sobotka.

Zemanovi podle premiéra nic nebrání v tom, aby se setkal se Štechem. „A následně rozhodl o přijetí demise a jmenování nového ministra školství,“ řekl. Natahování současné situace je podle něj nepraktické kvůli tomu, že úřad musí intenzivně vyjednávat o rozpočtu na příští rok. „Chybí tam peníze na reformu regionálního školství, na financování vysokých škol,“ vysvětlil. Ministryně v demisi má přitom u takových jednání slabší mandát, míní.

Věřím, že Zeman dodrží ústavu

Kvůli dlouhým odkladům prezidenta před odvoláním předsedy hnutí ANO Andreje Babiše z funkce ministra financí si nechal Sobotka v polovině měsíce vypracovat kompetenční žalobu, tentokrát ale o ní zatím nehovoří. „Věřím, že (Zeman) bude postupovat podobně jako v minulosti, že dodrží ústavu a nebude se uchylovat k postupům, které by z ústavy nevycházely,“ konstatoval.

Valachová se rozhodla rezignovat k 31. květnu, aby převzala politickou odpovědnost za kauzu, v níž figuruje její bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová. Je podezřelá z toho, že se domlouvala se šéfem fotbalové asociace Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací. Svou rezignaci Valachová oznámila v době, kdy vládu odmítal opustit kvůli podezřením z obcházení daní či ovlivňování médií bývalý vicepremiér Babiš.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz