Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman byl v nebezpečí. Cesta byla prozrazena v nejcitlivější chvíli, tvrdí Ovčáček

Miloš Zeman nastupuje do vrtulníku Chinuk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman nastupuje do vrtulníku Chinuk. | foto: www.army.cz

PRAHA Zveřejnění informace o tom, že prezident České republiky Miloš Zeman odcestoval do Afghánistánu přišla podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka v nejnevhodnější chvíli. Krátce potom vzlétl vrtulník s českým prezidentem nad válkou zmítané území. "Jsem rád, že to nezpůsobilo žádné bezpečnostní problémy," říká mluvčí Hradu Jiří Ovčáček v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Vydání zprávy na serveru iDnes.cz o přítomnosti Miloše Zemana v Afghánistánu podle vašeho dřívějšího prohlášení ohrozilo prezidentovu  bezpečnost. Z čeho tato informace vyplynula? Je to váš osobní názor, stanovisko Hradu nebo nějakých odborníků?
Bylo to stanovisko Hradu. Vždy, když se koná cesta do Afghánistánu, je standardní, že nikdo o ní dopředu není informován z bezpečnostních důvodů. O cestě se vždy informuje až po jejím ukončení. Informace o zveřejnění serverem iDnes, a to bych chtěl zdůraznit, přišla ve chvíli těsně před cestou vrtulníkem z Kábulu do Bagrámu. Cestovalo se v neprůstřelných vestách a byla to velmi nepříjemná záležitost. Stačí se podívat, co se stalo Kábulu před několika dny, kdy se střílelo v restauraci. Proto jsou tyto cesty utajovány. Mimo to server iDnes neměl nic potvrzeno ani z naší strany, ministerstva obrany i generálního štábu a za takové situace to považuji za vysoce neprofesionální.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček

Lidovky.cz: Jak ohrozilo zveřejnění zprávy o přítomnosti českého prezidenta v Afghánistánu jeho bezpečnost? 
Je to všeobecně známá záležitost, že pokud je to věc embargovaná, nesmí se zveřejnit. Ta informace přišla ve chvíli nejcitlivější. Jádro programu se odehrávalo v sobotu. Byly tam přesuny vrtulníky, přesuny neprůstřelnými vozy v neprůstřelných vestách a helmách. Pokud se prezident přesouvá na nestabilním území, může jej takováto věc být opravdovou hrozbou.

Lidovky.cz: Kdy bylo plánováno o prezidentově cestě informovat veřejnost?
My jsme veřejnost chtěli informovat potom, co pan prezident nastoupil do letadla. Nechtěli jsme nic tajit. Dřívější zveřejnění pokládám za velmi nestandardní.

K TÉMATU

Lidovky.cz: Neuvažujete o tom, že byste příště dali na podobnou návštěvu médiím informační embargo?
To by bylo příliš rizikové. V českém prostředí se nic neutají, jak se mimochodem ukázalo. Myslím si, že by to nebylo příliš rozumné informovat  o cestách prezidenta republiky do Afghánistánu. Mimochodem do této země necestuje mnoho prezidentů. Z tohoto hlediska bylo potřeba jeho cestu maximálně utajit. Šlo spíš o to, aby média dodržela nějaký úzus, vždy to tak platilo. Mne mrzí, že k tomu došlo, na druhou stranu jsem rád, že to nezpůsobilo žádné bezpečnostní problémy.

Server iDnes.cz provinění popírá

Jan Vaca, vedoucí redakce zpravy.iDNES.cz, tvrzení Hradu o ohrožení prezidenta odmítl. "Nemyslím si, že bychom zveřejněním informace ohrozili bezpečnost Miloše Zemana. Redakce zveřejnila jen základní informaci, neuvedla, kde a kdy se bude přesně pohybovat," řekl pro server Vaca. Server o návštěvě informoval v sobotu ráno poté, co ji podle něj potvrdily dobře informované zdroje. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček redakci následně nezvedal telefony, později byl nedostupný a na SMS nereagoval.

Lidovky.cz: Jaký byl prezidentův program v Afghánistánu?
V pátek, kdy pan prezident přiletěl do Kábulu, bylo setkání s vojáky úkolového uskupení České republiky při misi ISAF. Při té příležitosti pan prezident podpořil zahraniční misi, poděkoval českým vojákům za jejich činnost v této misi. Setkal se i s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím.

Lidovky.cz: Prezident prý vojákům daroval české potraviny a filmy. Co jim konkrétně přivezl?
Balíček potravin zahrnoval čerstvě upečený chléb, regionální potraviny jako salámy, sýry, sušenky. Pan prezident také přivezl vojákům vitamíny. Filmy na DVD byly české novější i starší filmy.

Lidovky.cz: Kdo byl návštěvě vojáků v Afghánistánu přítomen?
Kromě klasického doprovodu pana prezidenta byl přítomen pan ministr obrany Vlastimil Picek, náčelník generálního štábu armády České republiky Petr Pavel, náčelník vojenské kanceláře prezidenta republiky Zdeněk Jakůbek, kancléř Vratislav Mynář a ředitel zahraničního odboru Hynek Kmoníček.

Lidovky.cz: Žádní novináři se cesty neúčastnili?
Měli jsme velmi omezené místo pro novináře, nakonec jsme se rozhodli s sebou vzít Českou televizi. Fotografie pořizoval Herbert Slavík.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?