Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman byl v nebezpečí. Cesta byla prozrazena v nejcitlivější chvíli, tvrdí Ovčáček

Miloš Zeman nastupuje do vrtulníku Chinuk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman nastupuje do vrtulníku Chinuk. | foto: www.army.cz

PRAHA Zveřejnění informace o tom, že prezident České republiky Miloš Zeman odcestoval do Afghánistánu přišla podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka v nejnevhodnější chvíli. Krátce potom vzlétl vrtulník s českým prezidentem nad válkou zmítané území. "Jsem rád, že to nezpůsobilo žádné bezpečnostní problémy," říká mluvčí Hradu Jiří Ovčáček v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Vydání zprávy na serveru iDnes.cz o přítomnosti Miloše Zemana v Afghánistánu podle vašeho dřívějšího prohlášení ohrozilo prezidentovu  bezpečnost. Z čeho tato informace vyplynula? Je to váš osobní názor, stanovisko Hradu nebo nějakých odborníků?
Bylo to stanovisko Hradu. Vždy, když se koná cesta do Afghánistánu, je standardní, že nikdo o ní dopředu není informován z bezpečnostních důvodů. O cestě se vždy informuje až po jejím ukončení. Informace o zveřejnění serverem iDnes, a to bych chtěl zdůraznit, přišla ve chvíli těsně před cestou vrtulníkem z Kábulu do Bagrámu. Cestovalo se v neprůstřelných vestách a byla to velmi nepříjemná záležitost. Stačí se podívat, co se stalo Kábulu před několika dny, kdy se střílelo v restauraci. Proto jsou tyto cesty utajovány. Mimo to server iDnes neměl nic potvrzeno ani z naší strany, ministerstva obrany i generálního štábu a za takové situace to považuji za vysoce neprofesionální.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček

Lidovky.cz: Jak ohrozilo zveřejnění zprávy o přítomnosti českého prezidenta v Afghánistánu jeho bezpečnost? 
Je to všeobecně známá záležitost, že pokud je to věc embargovaná, nesmí se zveřejnit. Ta informace přišla ve chvíli nejcitlivější. Jádro programu se odehrávalo v sobotu. Byly tam přesuny vrtulníky, přesuny neprůstřelnými vozy v neprůstřelných vestách a helmách. Pokud se prezident přesouvá na nestabilním území, může jej takováto věc být opravdovou hrozbou.

Lidovky.cz: Kdy bylo plánováno o prezidentově cestě informovat veřejnost?
My jsme veřejnost chtěli informovat potom, co pan prezident nastoupil do letadla. Nechtěli jsme nic tajit. Dřívější zveřejnění pokládám za velmi nestandardní.

K TÉMATU

Lidovky.cz: Neuvažujete o tom, že byste příště dali na podobnou návštěvu médiím informační embargo?
To by bylo příliš rizikové. V českém prostředí se nic neutají, jak se mimochodem ukázalo. Myslím si, že by to nebylo příliš rozumné informovat  o cestách prezidenta republiky do Afghánistánu. Mimochodem do této země necestuje mnoho prezidentů. Z tohoto hlediska bylo potřeba jeho cestu maximálně utajit. Šlo spíš o to, aby média dodržela nějaký úzus, vždy to tak platilo. Mne mrzí, že k tomu došlo, na druhou stranu jsem rád, že to nezpůsobilo žádné bezpečnostní problémy.

Server iDnes.cz provinění popírá

Jan Vaca, vedoucí redakce zpravy.iDNES.cz, tvrzení Hradu o ohrožení prezidenta odmítl. "Nemyslím si, že bychom zveřejněním informace ohrozili bezpečnost Miloše Zemana. Redakce zveřejnila jen základní informaci, neuvedla, kde a kdy se bude přesně pohybovat," řekl pro server Vaca. Server o návštěvě informoval v sobotu ráno poté, co ji podle něj potvrdily dobře informované zdroje. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček redakci následně nezvedal telefony, později byl nedostupný a na SMS nereagoval.

Lidovky.cz: Jaký byl prezidentův program v Afghánistánu?
V pátek, kdy pan prezident přiletěl do Kábulu, bylo setkání s vojáky úkolového uskupení České republiky při misi ISAF. Při té příležitosti pan prezident podpořil zahraniční misi, poděkoval českým vojákům za jejich činnost v této misi. Setkal se i s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím.

Lidovky.cz: Prezident prý vojákům daroval české potraviny a filmy. Co jim konkrétně přivezl?
Balíček potravin zahrnoval čerstvě upečený chléb, regionální potraviny jako salámy, sýry, sušenky. Pan prezident také přivezl vojákům vitamíny. Filmy na DVD byly české novější i starší filmy.

Lidovky.cz: Kdo byl návštěvě vojáků v Afghánistánu přítomen?
Kromě klasického doprovodu pana prezidenta byl přítomen pan ministr obrany Vlastimil Picek, náčelník generálního štábu armády České republiky Petr Pavel, náčelník vojenské kanceláře prezidenta republiky Zdeněk Jakůbek, kancléř Vratislav Mynář a ředitel zahraničního odboru Hynek Kmoníček.

Lidovky.cz: Žádní novináři se cesty neúčastnili?
Měli jsme velmi omezené místo pro novináře, nakonec jsme se rozhodli s sebou vzít Českou televizi. Fotografie pořizoval Herbert Slavík.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...