Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman čeká od Bidena spolupráci ku prospěchu Evropy i Ameriky. Pozval ho k návštěvě Prahy

Prezident Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman | foto: Kancelář prezidenta republiky

Praha Prezident Miloš Zeman poslal Joeu Bidenovi jako vítězi amerických prezidentských voleb gratulaci. Američtí voliči podle Zemana vyjádřili vůli ke změně a ocenili služby, které občanům Spojených států Biden přinesl v minulosti. Nástupce Donalda Trumpa v čele americké administrativy pozval do Prahy. Český prezident v dopise zveřejněném na facebooku také uvedl, že věří ve spolupráci, nikoli ekonomické restrikce USA vůči Evropě, se kterými dlouhodobě a hluboce nesouhlasí.

„Domnívám se totiž, že stále platí, že Evropa Ameriku potřebuje stejně, jako Amerika potřebuje Evropu. Společně pak mohou přispět k tomu, aby byl spravedlivější i celosvětový volný obchod,“ uvedl Zeman. Doplnil, že přestože jsou česko-americké vztahy vynikající, i jim by prospěl svěží impuls, na který bude Česko připraveno a který může s novou administrativou přijít.

Voličskou podporu, kterou kandidát demokratů získal, přičítá Zeman důvěře Američanů ve vůdčí schopnosti, které Biden prokázal při službě občanům USA v minulosti, ale také vyjádřením jejich vůle ke změně.

Zeman v dopise poukázal na zásadní roli, kterou sehrává americká demokracie v globální politice. „Také proto jsem velmi pozorně sledoval Vaše vystoupení a s potěšením zaznamenával Vaše pevné odhodlání posilovat transatlantické pouto s nejbližšími partnery USA, mezi něž se Česká republika rozhodně hlásí,“ uvedl.

Zmínil že Spojené státy jsou důležitým politickým i ekonomickým partnerem Česka, což ilustruje skutečnost, že USA jsou první destinací českého exportu mimo země Evropské unie. „V posledních letech jsme však v Evropě často slýchali výroky o ekonomických restrikcích, s nimiž dlouhodobě a hluboce nesouhlasím. Domnívám se totiž, že stále platí, že Evropa Ameriku potřebuje stejně, jako Amerika potřebuje Evropu. Společně pak mohou přispět k tomu, aby byl spravedlivější i celosvětový volný obchod,“ uvedl.

Pouto mezi Českou republikou, Evropou a Spojenými státy je a zůstane silné, uvedl Zeman. „Pevně přitom věřím, že k dalšímu prohloubení našich vynikajících vztahů společně osobně přispějeme, a za tímto účelem Vás zvu k návštěvě Prahy,“ uzavřel.

Hospoda pro nedotknutelné. Večírek, fólie v oknech a bezradnost policie

Penzion Bílý Mlýn v Liberci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Liberecká restaurace Bílý Mlýn má přes zákaz v době koronaviru otevřeno pro hosty. Na jídlo tam chodí místní smetánka....

Prý jsem Mengele, ale já jen chci chránit rizikové, říká epidemiolog Beran

Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran dlouhodobě upozorňuje, že opatření proti šíření...

Příběh bosse Satana: podnikáním s auty a v erotice měl krýt kšefty s drogami

Zabavená  motorová vozidla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmatřicetiletého Rudolfa Ch. sledovalo sto padesát policistů a celníků rok a půl. Koncem ledna spadla klec - kromě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!