12. dubna 2010 16:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman: Čekám na prvního na pásce

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Od chvíle, kdy už není rozhodujícím hráčem – tedy nějakých osm let – rozvíjí Miloš Zeman v politice osobitou disciplínu: upnout se před volbami na nějakou pevně danou variantu povolebního uspořádání a trvat na ní, jako kdyby to byla věc principu a jako kdyby snad lídři po volbách nemuseli reagovat na různé proměnné. Pro letošek vydal Zeman další prý neměnnou strategii: po volbách do opozice a z ní případně podpořit tu či onu vládu výměnou za programové ústupky.

Proč taková mocenská upejpavost? "My jasně říkáme, že do žádné koalice nepůjdeme, nás poučila Strana zelených: čtyři ministři, jeden horší než druhý, díky čemuž se patrně nedostanou do parlamentu – a dobře jim tak."

Kulatý stůl s předsedou Strany práv občanů Milošem Zemanem

Aby ho potřebovali, potřebuje Zeman být ve sněmovně, která bude v patu. A tuto mocenskou remízu prognostik předpokládá. "V tom případě ten, kdo bude první na pásce, bude mít naši toleranci za podmínky, že splní našich sedm bodů." Ani v jednom z těch sedmi bodů přitom nejde o tradiční politiku, všechny do jednoho se týkají politického systému. SPOZ žádá nižší práh pro preferenční hlasy, možnost vybírat si jednotlivce z kandidátek více stran, vyšší počet volebních obvodů (místo 14 celých 35, čímž by ovšem republika ušla půl cesty k většinovému systému a la Senát), přímou volbu starostů, primátorů, hejtmanů a prezidenta a konečně zákon o referendu.

Vypadá to jako pokus obsloužit poptávku po změně, která je nepochybně ve vzduchu. Lídr SPOZ nicméně tvrdí, že ochota vyjít v těchto sedmi bodech vstříc bude zásadní při rozhodování, komu jeho strana pomůže do premiérského křesla.

My a tichý společník? Teda pane...
Jakkoliv známá je vzájemná nechuť mezi Zemanem a předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem, politika prý se nemá dělat osobně: "Když vítězná strana našich sedm bodů nesplní, budeme jednat s druhou nejsilnější stranou, bez ohledu na osoby, které stojí v jejich čele."

Pokud by se vítězná strana uvelebila ve vládě a na sedm bodů SPOZ zapomněla, vyvolají Zemanovci nejpozději do konce roku hlasování o důvěře vládě – scénář, který "bohužel u Jiřího Paroubka lze vždy předpokládat".

Miloš Zeman v LN

Čím by Zeman vyvrátil podezření kultivované v Lidovém domě, ale nejenom tam, že totiž SPOZ vznikl jako projekt na pomoc topolánkovské pravici? Co říká na nedávná slova Mirka Topolánka před členy Americké obchodní komory, že Zemanův projekt je "pokus poškodit socky"? Topolánek to mimochodem pronesl pod bezprostředním dojmem z večeře, na níž se den předtím sešel s Karlem Schwarzenbergem, Miroslavem Kalouskem a právě Milošem Zemanem.

Jenže ta večeře prý byla čistě zdvořilostní a smrskla se na vyprávění židovských anekdot. Pozváni byli ostatně i šéfové dalších stran, a že nepřišli, za to Zeman nemůže. Další spekulace o tichém společníkovi ODS utíná návratem na začátek, ke svým sedmi bodům.

K Topolánkovi Zeman zjevně chová jisté osobní sympatie. "On je docela lidskej, byť impulzivní, a někdy prochází takovými oscilacemi. Že se u něj střídá euforie a deprese, to jsem si na těch několika schůzkách všiml."

Rozhovor předsedy ODS pro magazín LUI odbývá jako kvaziaféru. "Když si ho přečtete celý, zjistíte, že velmi neobratným způsobem – což mně se stalo mnohokrát taky – vyjádřil vlastně svoje sympatie vůči Židům a gayům." Ne, pane redaktore, Topolánek nezašel na politickou nekorektnost, ale na politický neúspěch, který na něm lpí od prohraných krajských voleb na podzim 2008.

Znát Remka a nebýt kosmonaut
Kde vlastně Strana práv občanů – Zemanovců stojí politicky? Oproti všeobecným očekáváním zakormidlovali Zemanovci ke středu; už jenom pro svůj důraz na zdravé veřejné finance jsou dnes zřetelně napravo od sociální demokracie.

Miloš Zeman s šéfredaktorem LN Daliborem Balšínkem a analytičkou LN Lenkou Zlámalovou.

Zeman na přímou otázku, jestli se stále počítá levici a k sociálnědemokratickému světonázoru, odpovídá jednoznačným Ano. Jedním dechem se ovšem ještě vymezí vůči dnešní, prý populistické a demagogické ČSSD a jejímu šéfovi, který mu před volbami 2006 slíbil, že nepůjde do velké koalice, a pak do ní okamžitě zamířil. "Současné vedení sociální demokracie, a to je asi jeho zásadní vada, pokládám za lidi, kteří nedodržují uzavřené dohody. Protože jádrem politické kultury není to, že mluvíte slušně, jak si vy novináři představujete. Uhlazenou češtinou může mluvit každý hajzl. Hajzlovství je, když nedodržujete dohody." Sociálnědemokratická i bobošíkovská konkurence oblepila především Ústecký kraj, kde Zeman kandiduje, billboardy, na nichž je Zeman pouhou loutkou v rukách Miroslava Šloufa a Marka Dalíka. Dobře jim tak, svou negativní a lživou kampaní prý se znemožňují sami.

Marka Dalíka prý lídr SPOZ už tři roky neviděl, nicméně za nějakou elementární Topolánkovu slabinu ho nepovažuje. "Já naprosto chápu Mirka Topolánka, že tam potřeboval přítele, protože v politice, zejména ve vrcholné politice, jste na té špičce zoufale sám." S takovými přáteli je třeba se rozloučit, jen když jsou obviněni z nějakého trestného činu.

A že se jeho přítel "Mirek" Šlouf stýkal s mafiánem Mrázkem? Zeman mávne rukou – vždyť s Mrázkem se bavil i Karel Gott. "Stejně tak se Šlouf stýká s Remkem, a přesto není kosmonaut."

Každý čtvrtek lídr jedné ze stran, jež mají šanci dostat se do parlamentu v deníku

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...