5. října 2017 21:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prezident by měl mít moc navrhovat zákony a rozhodovat bez premiéra, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman na návštěvě v Ústí nad Labem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman na návštěvě v Ústí nad Labem. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

PRAHA Miloš Zeman by chtěl rozšířit pravomoci přímo voleného prezidenta. Ve čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov řekl, že hlava státu by měla mít zákonodárnou iniciativu a na některá rozhodnutí, například při udělování státních vyznamenání, by už nebyl nutný spolupodpis premiéra.

Také by ztížil možnost Poslanecké sněmovny přehlasovat prezidentské veto. Nyní stačí k přehlasování 101 hlasů ve dvousetčlenné Sněmovně, podle současného prezidenta by to mělo být 120 poslanců.

Silný mandát, který dává prezidentovi přímá volba, by měl být adekvátně vyvážen rozšířením kompetencí, uvedl Zeman. Politici, kteří rozšíření pravomocí nechtějí podpořit, podle něj závidí přímo volenému prezidentovi podporu, kterou od voličů získal v přímém hlasování.

Zeman už letos v březnu uvedl, že by vrátil prezidentovi právo předkládat Parlamentu zákony. Zákonodárnou iniciativu čeští prezidenti ztratili v roce 1993 za éry Václava Havla. Pokud současný prezident na začátku roku obhájí mandát, chce si v dalším volebním období zvát poslance a senátory, kteří by zákony mohli předkládat za něj. V případě zvolení chce také prosazovat povinnou volební účast a možnost voličů sestavovat si vlastní kandidátky i u parlamentních a krajských voleb.

Zeman ve čtvrtek řekl, že v další fázi by měl prezident právo mluvit premiérovi do výběru ministrů, měl by mít právo je i odvolat či odmítnout je jmenovat. S nadsázkou řekl, že tyto návrhy jsou ale otázkou ne příštího desetiletí, ale století.

ČTK
J. Čížek 17:49 7.10.2017
Y. Yoan Fetsyshkanyn 151 19:22 6.10.2017
J. Hrzal To by se mu líbilo ! :-)) 18:59 6.10.2017

Najdete na Lidovky.cz