15. ledna 2018 19:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman chce čtyři televizní duely, Drahoš dál trvá na dvou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 284Diskuse
Miloš Zeman na konferenci k volbám. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman na konferenci k volbám. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Prezidentští kandidáti se zatím nedohodli, v kolika televizních duelech se před druhým kolem voleb utkají. Prezident Miloš Zeman přijal nabídku televizí Nova, Barrandov, Prima i České televize, uvedl na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Jiří Drahoš ale chce jen dvě televizní debaty, tedy počet, o kterém mluvil Zeman v sobotu. Zopakoval, že pro jeden z duelů navrhl Českou televizi, výběr druhé televize nechá na Zemanovi.

Zeman duely v prvním kole odmítal. Po skončení prvního kola prezidentských voleb jej proto vyzval Jiří Drahoš  k oetvřené debatě. Zeman reagoval pozitivně a zprvu nevyloučil možnost, že se jedna z nich uskuteční na Primě, jeho protikandidát má naopak zájem o veřejnoprávní médium. Podle Ovčáčka má být kampaň o názorech a přesně tak chce Zeman a jeho tým postupovat.

15.ledna 2018 v 12:43, příspěvek archivován: 15.ledna 2018 v 20:29

Zítra oznámím podrobnosti týkající se účasti pana prezidenta v TV duelech. Kampaň má být o názorech! A přesně tak budeme postupovat.

Drahoš ale v pondělí večer uvedl, že dál počítá pouze se dvěma televizními debatami. „Již jsem navrhl jako jedno z míst debaty Českou televizi. Je to médium veřejné služby, které patří všem občanům ČR a jeho nestrannost je kontrolovaná nezávislou institucí. Ve druhém případě je na rozhodnutí mého protikandidáta, které z médií bude preferovat,“ uvedl.

Ještě v prosinci Zemanův mluvčí prezidentovu účast v debatách mezi oběma koly voleb vylučoval. Českému rozhlasu řekl, že prezident v březnu 2017 oznámil, že do debat nepůjde před prvním ani druhým kolem.

Po skončení prvního kola voleb Zemanovi vyjádřil podporu Petr Hannig, zatímco pro Drahoše se vyslovilo pět neúspěšných kandidátů. Jiří Hynek, který ve volbách dostal necelá dvě procenta hlasů a řekl, že se o svém kandidátovi rozhodne právě na základě televizního duelu.

15.ledna 2018 v 19:24, příspěvek archivován: 15.ledna 2018 v 20:29

Pan prezident přijal nabídku těchto televizních stanic účastnit se duelů s Jiřím Drahošem: NOVA, BARRANDOV, PRIMA a ČT.

Druhé kolo voleb se bude konat 26. a 27. ledna. Zeman a Drahoš by se před ním v debatě mohli přímo střetnout vůbec poprvé. Kvůli Zemanovu postoji dosud diskutovalo jen osm ostatních kandidátů, kteří ho vyzvali v prvním kole. Zeman svou neúčast v diskusích zdůvodňoval tím, že voliči jeho názory a postoje znají z pěti let ve funkci. 

Lidovky.cz
  • 284Diskuse

Najdete na Lidovky.cz