31. července 2016 12:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidé by se měli ozbrojit. Postavme plot a deportujme migranty, řekl Zeman

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 457Diskuse
Český prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český prezident Miloš Zeman. | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman dle vlastních slov změnil názor na ozbrojování a doporučuje občanům, aby se obávali teroristických útoků a pořídili si zbraň. Rovněž by uvítal deportaci odmítnutých žadatelů o azyl a vystavení plotu na hranicích.

Odsuzovat útoky je laciné, „jediné řešení je zbavit se příčin, touto příčinou bohužel jsou ilegální migranti,“ řekl Zeman.

Zeman uvedl, že je nutné počítat s tím, že ve vysokém počtu přicházejících uprchlíků je určité procento džihádistů. „Řešení vidím v deportaci všech těch, kdo nezískají v příslušné zemi azyl. Těch, jak je známo, je většina,“ řekl prezident. Chce také deportovat „fanatické imámy, kteří v mešitách rozsévají nenávist“.

Ilegální migranti jsou také podle prezidenta všichni, kteří již odmítli azyl jinde. Takoví se chystají nejčastěji do Německa kvůli sociálnímu systému. „Nedělejte si iluze, že tam chtějí pracovat, chtějí tam sociální dávky,“ dodal Zeman v rozhovoru pro internetovou televizí Blesk.cz.

Na dotaz, zda by Zeman byl pro ploty na hranicích, prezident odpověděl: „Nemluvme o plotech, mluvme o aktivní ochraně hranic. Ty může chránit armáda, policie, mohou to být i elektronická detenční zařízení. Já bych se sám v případě velké migrační vlny ani tomu plotu nebránil,“ řekl Zeman.

Zeman rovněž varoval před možnou situací v Turecku, které po dohodě s EU zablokovalo trasy pro migraci. Podle prezidenta hrozí „reálné nebezpečí“, že pokud Turecko nedostane bezvízový styk s Evropskou unií, „tak Turecko jako reakci otevře hranice a ty 2,5 milionu migrantů pustí do Evropy“.

Miloš Zeman dále řekl, že schopnosti tajných služeb by se neměly přeceňovat. Naznačil, že Evropané by se měli obávat útoků podobně jako nyní Izraelci, což je „rozhodně lepší, než žít v bezstarostnosti a být zastřelen nějakým teroristou,“ řekl v souvislosti s teroristickými útoky v Evropě.

Prezident se poté vyslovil pro to, aby se občané kvůli terorismu začali vyzbrojovat a dodal, že jeho žena si pořídila revolver. „Lidé, kteří mají legálně drženou zbraň, museli projít velmi náročnými zkouškami,“ řekl.

„Dřív jsem byl proti držení příliš velkého počtu zbraní, po těch útocích si to už nemyslím,“ uvedl Zeman.

Lidovky.cz, ČTK
  • 457Diskuse