15. února 2018 21:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman chce požádat papeže o prodloužení Dukova mandátu. Oponenty označil za ‚pisklouny‘

Svatováclavská pouť Stará Boleslav, kardinál Duka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svatováclavská pouť Stará Boleslav, kardinál Duka. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman se obrátí na papeže Františka s žádostí, aby prodloužil mandát kardinálu Dominiku Dukovi. Zeman to řekl v rozhovoru v TV Barrandov. Prezident považuje Duku za výraznou osobnost a vlastence. Skupinu českých katolíků, kteří sepsali dopis žádající papeže o to, aby Dukovi mandát neprodlužoval, označil prezident za „pisklouny“.

Výzvu křesťanských aktivistů papeži považuje Zeman za udavačský dopis. „Já jsem se rozhodl, že i když se zásadně do věcí katolické církve nemontuji, že se jako hlava České republiky obrátím na Svatého otce s žádostí, aby prodloužil kardinálu Dukovi jeho mandát,“ řekl Zeman. 

Prezident uvedl, že Duku zná řadu let a přál by si, aby katolický klérus měl více tak výrazných osobností. „Dominik Duka je vlastenec,“ dodal Zeman s tím, že je to vlastnost, která není u vysoce postavených kněží v Česku obvyklá. Připomněl také Dukovu minulost politického vězně v dobách komunismu. „Rád bych věděl, kolik z těch pisklounů by mělo odvahu státi se v těžké době politickým vězněm.“ 

Křesťanští aktivisté vyčítají Dukovi příklon k nacionalismu a krajní pravici. Na Dukovi se jim nelíbí také to, že „rád používá okázalé insignie moci“. Uvedli to v dopise papeži, který představili tuto středu na happeningu před Arcibiskupským palácem.

Duka koncem dubna oslaví 75. narozeniny, a dosáhne tak věku, kdy musejí podat demisi všichni katoličtí biskupové. Papež mu ovšem může prodloužit mandát.

Papež demisi nepřijal například v případě Dukova předchůdce Miloslava Vlka, jemuž Benedikt XVI. mandát v roce 2007 o dva roky prodloužil.

ČTK