23. dubna 2013 14:38, aktualizováno  15:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman chce obejít Schwarzenberga. Ministr hrozí pádem vlády

Prezident Miloš Zeman s prezidentem Rakouska Heinzem Fischerem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman s prezidentem Rakouska Heinzem Fischerem | foto: ČTK

Český prezident Miloš Zeman hodlá hledat shodu o budoucích českých velvyslancích s premiérem Petrem Nečasem, pokud ohledně obsazení míst diplomatů budou pokračovat Zemanovy spory s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.

Zeman to řekl novinářům při návštěvě Vídni, kde Česko v současnosti nemá velvyslance.

Proti podobnému postupu již dříve protestoval ministr zahraničí a šéf koaliční TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Pokud by to skutečně udělal, tak minutu poté odejde TOP 09 z vlády," prohlásil ministr, který je v Bruselu. 

Celá strana by odešla z koalice, vzkazuje Schwarzenberg

Podle serveru Novinky.cz Schwarzenberg nevěří, že by Nečas takový krok se Zemanem udělal. "Pan premiér si musí uvědomit, že by to byl jeho poslední akt coby premiéra. A neodešel bych jen já - to by nikomu nevadilo - ale celá strana by odešla z koalice i z vlády," vzkázal Schwarzenberg.

Zeman však má jasno. "Věřím, že tyto spory budou brzo ukončeny. Ústava České republiky naprosto jasně říká, že velvyslance jmenuje prezident s kontrasignací premiéra. Jsou zde dvě varianty - buď se dohodnu s ministrem zahraničí, nebo se dohodnu s panem premiérem," řekl Zeman.

Klausová velvyslankyní?

Konflikt mezi Zemanem a Schwarzenbergem propukl kvůli případnému jmenování bývalé první dámy Livie Klausové velvyslankyní na Slovensku, což si přeje hlava státu.

Zeman pozval na večeři Klausovu rodinu

Prezident Miloš Zeman pozval svého předchůdce Václava Klause s rodinou na společnou večeři. Sejdou se v pátek na prezidentském zámku ve středočeských Lánech.

Zeman s Klausem se na společném setkání obou rodin domluvili na obědě, který společně měli v Lánech poslední den Klausova druhého funkčního období. Informuje o tom Klausův web. "Na pozvání prezidenta Miloše Zemana přijede Václav Klaus s manželkou Livií a oběma syny a jejich manželkami v pátek 26. dubna na večeři do lánského zámku," uvádí internetová stránka exprezidenta Klause.

Schwarzenberg zase dlouhodobě prosazuje názor, že velvyslancem by měli být zkušení kariérní diplomaté. Klausová, která se narodila v Bratislavě, v letošní kampani před přímou volbou prezidenta podpořila Zemana, jehož soupeřem byl ve druhém kole hlasování Schwarzenberg.

Zeman podle šéfa diplomacie nyní zablokoval již dohodnutá další jmenování velvyslanců. Česká republika v současnosti nemá v Rakousku velvyslance. Zastupitelský úřad ve Vídni vede ve funkci chargé d'affaires Ivana Červenková. "Přál bych si, aby vzhledem k významu Rakouska pro Českou republiku byl v Rakousku velvyslanec, který by byl výraznou osobností," řekl Zeman, aniž uvedl případné kandidáty.

Očekává ovšem, že velvyslanec "by měl splňovat tak elementární podmínky, jako například mít dokončeno vysokoškolské vzdělání a mluvit německy". To podle Zemana u některých velvyslanců nebyla "tak samozřejmá podmínka, jak by se mohlo zdát".

Lidovky.cz, ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz