Informaci přinesla Česká televize, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg je proti. "Je to velmi neobvyklá myšlenka. Bylo by to demotivující pro celý diplomatický sbor. Na tom místě by měl být profesionální diplomat," řekl Schwarzenberg serveru iDnes.cz
Záměr jmenovat Livii Klausovou do funkce velvyslankyně zaskočil jejího syna. „Nic o tom nevím. Nic podobného jsem neslyšel,“ řekl serveru Lidovky.cz Václav Klaus mladší, prvorozený syn bývalé první dámy. Exprezident Václav Klaus ale proti tomu, aby jeho manželka funkci vykonávala, podle Petra Macinky z Institutu Václava Klause nic nenamítá."Václav Klaus se domnívá, že by jeho manželka roli velvyslankyně s přehledem zvládla. Je si jist, že by se jí na Slovensku dostalo velkého respektu a úcty," řekl Macinka.
"Prezident republiky Miloš Zeman by si přál Livii Klausovou na pozici velvyslankyně na Slovensku. Více nebudeme v tuto chvíli komentovat," uvedla Burianová.
ČTĚTE TAKÉ |
Podle mluvčího ministerstva zahraničí Karla Šrola by bylo "diplomatickou nezdvořilostí", kdyby úřad komentoval jakékoli návrhy diplomatů před jejich oficiálním přijetím druhou zemí. "Mohlo by to být chápáno jako vyvolávání nemístného tlaku na tu zemi," zdůvodnil Šrol. Proces jmenování velvyslanců je dlouhodobou záležitostí. Ministerstvo zahraničí navrhne jméno kandidáta, které posléze musí schválit vláda. Kandidáta poté jmenuje prezident a následně se žádá hostitelská země o souhlas s dosazením daného velvyslance.
"Politický profesionál ví, že jakákoli jednání o velvyslancích jsou vedena v klasifikovaném, tedy utajeném režimu. Politický profesionál nahlas, do chvíle, než je velvyslanec schválen, o tom zásadně důsledně nemluví, nekomentuje a neuvádí žádná jména, Pokud se někdo chová jinak, je v této oblasti politický amatér," řekl k informacím o možném angažování Klausové v diplomacii premiér Nečas.
Livia KlausováKlausová, rodným jménem Mištinová, se narodila 10. listopadu 1943 v Bratislavě. Vystudovala zahraniční obchod na VŠE. Do roku 1993 pracovala jako odborná a později vědecká pracovnice Ekonomického ústavu ČSAV. V letech 1994 - 2000 byla výkonnou tajemnicí České společnosti ekonomické. Roli první dámy plnila od března 2003 do 7. března letošního roku. Věnovala se různým charitativním aktivitám - patronka Nadace pro transplantace kostní dřeně, pomáhala dětem z Ústavu sociální péče v Bystřici nad Úhlavou a nadaci Život 90. Je předsedkyní správní rady Nadačního fondu Livie a Václava Klausových. |