28. března 2013 10:18, aktualizováno  13:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman chce velvyslankyní na Slovensku Livii Klausovou

Manželka prezidenta Livie Klausová a vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigl ve Vladislavském sále Pražského hradu, kde prezident Václav Klaus uděloval 28. října státní vyznamenání při příležitosti výročí vzniku samostatného Československa.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manželka prezidenta Livie Klausová a vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigl ve Vladislavském sále Pražského hradu, kde prezident Václav Klaus uděloval 28. října státní vyznamenání při příležitosti výročí vzniku samostatného Československa. | foto: ČTK

Prezident Zeman chce, aby se velvyslankyní na Slovensku stala Livia Klausová, manželka bývalého prezidenta. Schwarzenberg s tím nesouhlasí.

Informaci přinesla Česká televize, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg je proti. "Je to velmi neobvyklá myšlenka. Bylo by to demotivující pro celý diplomatický sbor. Na tom místě by měl být profesionální diplomat," řekl Schwarzenberg serveru iDnes.cz

Záměr jmenovat Livii Klausovou do funkce velvyslankyně zaskočil jejího syna. „Nic o tom nevím. Nic podobného jsem neslyšel,“ řekl serveru Lidovky.cz Václav Klaus mladší, prvorozený syn bývalé první dámy. Exprezident Václav Klaus ale proti tomu, aby jeho manželka funkci vykonávala, podle Petra Macinky z Institutu Václava Klause nic nenamítá."Václav Klaus se domnívá, že by jeho manželka roli velvyslankyně s přehledem zvládla. Je si jist, že by se jí na Slovensku dostalo velkého respektu a úcty," řekl Macinka.

"Prezident republiky Miloš Zeman by si přál Livii Klausovou na pozici velvyslankyně na Slovensku. Více nebudeme v tuto chvíli komentovat," uvedla Burianová.

ČTĚTE TAKÉ

Podle mluvčího ministerstva zahraničí Karla Šrola by bylo "diplomatickou nezdvořilostí", kdyby úřad komentoval jakékoli návrhy diplomatů před jejich oficiálním přijetím druhou zemí. "Mohlo by to být chápáno jako vyvolávání nemístného tlaku na tu zemi," zdůvodnil Šrol. Proces jmenování velvyslanců je dlouhodobou záležitostí. Ministerstvo zahraničí navrhne jméno kandidáta, které posléze musí schválit vláda. Kandidáta poté jmenuje prezident a následně se žádá hostitelská země o souhlas s dosazením daného velvyslance.

"Politický profesionál ví, že jakákoli jednání o velvyslancích jsou vedena v klasifikovaném, tedy utajeném režimu. Politický profesionál nahlas, do chvíle, než je velvyslanec schválen, o tom zásadně důsledně nemluví, nekomentuje a neuvádí žádná jména, Pokud se někdo chová jinak, je v této oblasti politický amatér," řekl k informacím o možném angažování Klausové v diplomacii premiér Nečas.

Livia Klausová

Klausová, rodným jménem Mištinová, se narodila 10. listopadu 1943 v Bratislavě. Vystudovala zahraniční obchod na VŠE. Do roku 1993 pracovala jako odborná a později vědecká pracovnice Ekonomického ústavu ČSAV.

V letech 1994 - 2000 byla výkonnou tajemnicí České společnosti ekonomické. Roli první dámy plnila od března 2003 do 7. března letošního roku.

Věnovala se různým charitativním aktivitám - patronka Nadace pro transplantace kostní dřeně, pomáhala dětem z Ústavu sociální péče v Bystřici nad Úhlavou a nadaci Život 90. Je předsedkyní správní rady Nadačního fondu Livie a Václava Klausových.

Lidovky.cz, Jan Kálal