Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman: Chci, aby mně v zemědělství radil Čuba z JZD Slušovice

František Čuba | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy František Čuba | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE Pokud se Miloš Zeman stane prezidentem, jeho hlavním poradcem pro zemědělství bude bývalý předseda JZD Slušovice František Čuba.

Zeman to potvrdil při čtvrteční diskusi na Agrosalónu Země živitelka v Českých Budějovicích. Podle Zemana je Čuba vynikajícím zemědělským odborníkem, jehož služby by rád využil ve funkci prezidenta, o kterou se uchází.

"Každý prezidentský kandidát by měl už předem  oznámit, jaké lidi si zvolí za své poradce. A já proto, i když mi tu otázku nikdo nepoložil, říkám, že mým poradcem pro zemědělství byl byl docent, inženýr František Čuba,“ řekl Zeman.

ČTĚTE TAKÉ:

Bývalý předseda JZD Slušovice podle Zemana zaváděl v zemědělské výroby tržní mechanismy už v době socialismu a i dnes má vynikající nápady. Například v takzvané Holešovské zóně v Zlínském kraji, kterou se nedaří obsadit investory, Čuba údajně vymyslel projekt výstavby skleníků, jež by mohly zásobovat zeleninou celou republiku.

Dnes šestasedmdesátiletý František Čuba byl v letech 1963 až 1990 předsedou JZD Slušovice, které se v době socialismu stalo z původně zemědělského družstva jakýmsi hospodářským gigantem s obratem několik miliard korun. Družstvo se už od osmdesátých letech zabývalo zemědělskou výrobou jen menšinově, naopak podnikalo v mikrotechnologiích, strojírenství, biotechnologiích a dalších oborech.

JZD Slušovice také dováželo se souhlasem tehdejších komunistických funkcionářů zahraniční zboží tuzexového typu, které prodávalo ve vlastních prodejnách. Krátce po pádu totality byl Čuba obviněn z nedovoleného způsobu podnikání ve vlastní vnitropodnikové bance družstva, v roce 2000 ho však soud obvinění definitivně zprostil.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.