31. srpna 2012 11:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman: Chci, aby mně v zemědělství radil Čuba z JZD Slušovice

František Čuba | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy František Čuba | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE Pokud se Miloš Zeman stane prezidentem, jeho hlavním poradcem pro zemědělství bude bývalý předseda JZD Slušovice František Čuba.

Zeman to potvrdil při čtvrteční diskusi na Agrosalónu Země živitelka v Českých Budějovicích. Podle Zemana je Čuba vynikajícím zemědělským odborníkem, jehož služby by rád využil ve funkci prezidenta, o kterou se uchází.

"Každý prezidentský kandidát by měl už předem  oznámit, jaké lidi si zvolí za své poradce. A já proto, i když mi tu otázku nikdo nepoložil, říkám, že mým poradcem pro zemědělství byl byl docent, inženýr František Čuba,“ řekl Zeman.

ČTĚTE TAKÉ:

Bývalý předseda JZD Slušovice podle Zemana zaváděl v zemědělské výroby tržní mechanismy už v době socialismu a i dnes má vynikající nápady. Například v takzvané Holešovské zóně v Zlínském kraji, kterou se nedaří obsadit investory, Čuba údajně vymyslel projekt výstavby skleníků, jež by mohly zásobovat zeleninou celou republiku.

Dnes šestasedmdesátiletý František Čuba byl v letech 1963 až 1990 předsedou JZD Slušovice, které se v době socialismu stalo z původně zemědělského družstva jakýmsi hospodářským gigantem s obratem několik miliard korun. Družstvo se už od osmdesátých letech zabývalo zemědělskou výrobou jen menšinově, naopak podnikalo v mikrotechnologiích, strojírenství, biotechnologiích a dalších oborech.

JZD Slušovice také dováželo se souhlasem tehdejších komunistických funkcionářů zahraniční zboží tuzexového typu, které prodávalo ve vlastních prodejnách. Krátce po pádu totality byl Čuba obviněn z nedovoleného způsobu podnikání ve vlastní vnitropodnikové bance družstva, v roce 2000 ho však soud obvinění definitivně zprostil.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.