16. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman chystá mocenský hattrick. Chce navštívit tři velmoci, jistou má jen jednu

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto: ČTK

Praha Prezident by krátce po sobě chtěl navštívit Bílý dům, Kreml i Velký palác lidu. Potvrzena je ale zatím jen cesta do Číny.

Prezident Miloš Zeman oficiálně žádnou volební kampaň nepovede. Při pohledu do jeho itineráře to ale vypadá, že se chce v posledním roce svého prvního mandátu vyhoupnout do první ligy světových politiků.

Ještě do podzimních parlamentních voleb hodlá Zeman zaútočit na velmocenský hattrick. Měl by se podívat do všech tří silových center globální politiky: Bílého domu, Kremlu i Velkého paláce lidu v Pekingu.

Laťku si Zeman nastavil sebevědomě vysoko. Stihnout během pár měsíců USA, Rusko a Čínu se dosud nezdařilo ani nejmocnější ženě planety, německé kancléřce Angele Merkelové.

Zemanův triumfální plán dostal před ostatními cestami přednost. Kvůli mocenskému trojúhelníku seškrtal prezident hned několik původně avizovaných cest a jeho tým se soustředil na Washington, Moskvu a Peking.

Zeman chystá mocenský hattrick

Se střídavými úspěchy. Nejdetailněji je zatím naplánována právě týdenní cesta do Číny, kam by prezident měl vyrazit v týdnu od 12. do 19. května. V Pekingu ho přijme čínská hlava státu Si Ťin-pching, kterého Zeman loni v Praze označil za „mladého přítele“. Zeman se v Číně také zúčastní mezinárodní konference k projektu nové Hedvábné stezky.

Hned v týdnu po návratu z říše středu ho čeká summit Severoatlantické aliance v Bruselu, kam zavítá také americký prezident Donald Trump.

Kdy se Zeman objeví u Trumpa „doma“, je nadále nejisté. O pouhou formální schůzku před fotografy přitom Zeman nestojí. Z cesty do USA chce vytěžit maximum – včetně přijetí v Bílém domě se všemi poctami.

„My jsme velmi trpěliví. Termín se dozvíme těsně předtím, než se cesta uskuteční. Je to opravdu jen otázka termínu,“ prohlásil včera mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Otazník zatím visí také nad návštěvou Ruska. „Cesta se připravuje delší dobu, žádný termín zatím nemáme,“ říká šéf zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák.

Podle zdroje LN z prostředí české diplomacie připadá v úvahu i scénář, podle nějž by se Zeman s ruským prezidentem Vladimirem Putinem mohl setkat v Pekingu.

Mocenský trojúhelník, který má Zeman v plánu, si ale vyžádal i oběti. Padla původně plánovaná cesta do Latinské Ameriky. A to již podruhé. Loni se uvažovalo o tom, že by Zeman s olympiádou v Brazílii spojil týdenní cestu na jih amerického kontinentu. Nakonec ale v srpnu letěl jen do Ria. Ve hře bylo i letošní jaro, prezident se chystal do Kolumbie a Mexika, spekulovalo se také o exotické Kostarice.

Do Vietnamu plné letadlo podnikatelů

Přemíra jarních termínů ale donutila v prezidentově itineráři škrtat. Kvůli vytížení Zeman nepojede ani do původně zvažované Jižní Koreje. „Časově to nevycházelo s termíny, které jsme měli. Na přípravu jsme měli také málo času,“ upozorňuje Jindrák.

Z hledáčku ovšem ani Mexiko, ani Jižní Amerika nezmizely. Stejně tak je v dlouhodobém výhledu Jižní Korea. Není ovšem kam spěchat. „Často se zapomíná na to, že prezidentské cesty by měly být vyvrcholením několikaměsíčního úsilí. To nelze plánovat tak, že se podíváte na mapu, kde jsou ještě bílá místa, a rozhodnete se tam jet,“ dodává Jindrák.

Naopak potvrzena je cesta do Vietnamu. Tam by měl Zeman odlétat 6. června. A mezi podnikateli, které chce vzít prezident s sebou, je velký zájem. „Dávali jsme dohromady seznam firem, které mají co do činění s Vietnamem. A vyšlo nám číslo sedmdesát. Letadlo má ale omezenou kapacitu, takže se na všechny zřejmě nedostane,“ vysvětluje Jindrák s tím, že kromě Hanoje se poletí také do Ho Či Minova Města. Na zpáteční cestě se chce prezident zastavit v kazašské Astaně, kde bude 10 .června otevírat český pavilon na Expu 2017.

Itinerář zkrátí volby

Po létě čeká Zemana zářijová cesta na zasedání OSN do New Yorku a na prezidentský summit visegrádské čtyřky v Maďarsku. Pak už ale jeho cestovatelská sezona skončí. Do prezidentova programu totiž zasáhnou hned dvojí volby. Na podzim se bude vybírat nová sněmovna, zkraje příštího roku se pak Zeman bude podruhé ucházet o svůj mandát. V obou případech se neočekává, že by Zeman cestoval do daleké ciziny. „V letošním roce končíme s plánováním větších cest v listopadu,“ říká Jindrák.

Kvůli „nejisté sezoně“ po volbách Zeman odložil i další „exotiku“ – listopadovou cestu na summit EU–Afrika do Pobřeží slonoviny.

Najdete na Lidovky.cz