Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Socha maršála Koněva v Praze musí zůstat, řekl Zeman ruské agentuře

Česko

  11:47
PRAHA - Prezident Miloš Zeman před cestou do Ruska, kde se mimo jiné setká se svým protějškem Vladimirem Putin, poskytl interview ruské státní agentuře TASS. V rozhovoru, který se uskutečnil v předvečer jeho pondělního odletu, se vyjádřil k válečným památníkům v Česku či představil svou vizi budoucího rozvoje rusko-českých vztahů.

Český prezident Miloš Zeman a Vladimir Putin foto: Twitter prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka

V úvodu rozhovoru, jehož kompletní český přepis zveřejnil server TaPolitika, Miloš Zeman neopomněl zmínit, že „pro ruské přátele má vždy volnou chvilku“.

‚Nejvíce proruský státník v Evropě.‘ Podle ruských médií budou Zemanově cestě dominovat sankce

„Jsem proti sankcím, jak víte. Jsem proti tomu, aby se vrátila studená válka, aby existovala izolace Ruska,“ hodnotil Zeman vzápětí čtvrtstoletí vzájemných diplomatických vztahů. Politická spolupráce mezi oběma zeměmi je podle něj na dobré úrovni, v ekonomické oblasti ale vidí nevyužitý potenciál. Zmínil investice českých podnikatelů v Rusku, o nichž by rád hovořil s Putinem. Investovat by se dle jeho slov mělo primárně v energetice a dopravě, ale také i v nano- a biotechnologiích.

Prezident Miloš Zeman se setkal 8. listopadu v rámci návštěvy Olomouckého kraje...
Polibek prezidenta Miloše Zemana s jeho ženou Ivanou.

Vyvrátil zároveň, že by usiloval o to, aby Česko vystoupilo z Evropské unie. „To je lež. Já chci jen referendum. Víte, že referendum je vůle společnosti, vůle občanů. Já jsem oznámil, že když bude referendum o vystoupení z Evropské unie, budu proti,“ zdůraznil.

„Nechceme žádné migranty“

Vrátil se rovněž ke svému nedávnému projevu na Parlamentním shromáždění Rady Evropy, v němž prohlásil anexi Krymu za „hotovou věc“. Podotkl, že nemusí být sám, kdo zaujímá tento postoj, ostatní státníci ale jen nemají dostatek odvahy, aby jej veřejně projevili též.

Zeman v rozhovoru pro TASS nastínil i své hlavní poslání, s nímž chce jít do druhé prezidentské volby. „Každý prezident musí chránit národní zájmy své země. V našem případě jsme pod určitým tlakem evropské Unie, který se týká takzvaných kvót pro migraci. My nechceme žádné migranty muslimy na našem území. To také souvisí s ochranou národních zájmů,“ řekl.

Miloš Zeman při rozhovoru s Vladimirem Putinem v Kremlu, archivní snímek.

Dodal, že hlava státu musí podporovat exportéry a vést dialog se zahraničními investory. „Jsem velice rád, že se mi podařilo rozvíjet výborné ekonomické vztahy s Čínou. Doufám, že během mé návštěvy se podaří to samé s Ruskem.“

Řeč přišla i na historii, konkrétně válečné památníky v Praze. Náměstek generálního ředitele agentury Michail Gusmanov, který rozhovor vedl, Zemanovi připomněl spor o sochu maršála Koněva v Praze 6.

Ivan Stěpanovič Koněv byl sovětský vojevůdce, jenž je označován za osvoboditele Prahy. Zároveň jej ale doprovází stín muže, který se v poválečné minulosti podílel na násilném potlačení Maďarského povstání v roce 1956. Vedení Prahy 6 dlouho zvažovalo, jak se sochou, jenž na náměstí Interbrigády vznikla v roce 1980, naložit. Někteří zastupitelé chtěli sochu zcela odstranit. V srpnu 2015 radní rozhodli o tom, že památník zůstane, bude ale doplněn o informační tabulku připomínající i kontroverze z maršálova života. Podle některých zdrojů ale ruské straně vadí i toto řešení.

Socha maršála Koněva v pražských Dejvicích.
Pomník maršála Koněva v pražských Dejvicích.

Podle českého prezidenta má Koněvova socha v tuzemské metropoli své místo. „Maršál Koněv má mou úctu. Jsem zcela přesvědčen, že jeho památník musí být v Praze, tak jako množství dalších památníků těm, kteří bojovali za osvobození našeho národa, včetně osvobození Prahy,“ uvedl Zeman se slovy, že lidé, kteří se snaží přepisovat historii, ji nechápou a jsou fanatici.

Během pětidenní státní návštěvy Ruska se Miloš Zeman kromě Putina sejde také s tamním premiérem nebo navštíví Moskvu, Soči a uralský Jekatěrinburg.

Autor: