30. října 2014 18:03, aktualizováno  18:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nebudu vás poučovat o lidských právech, řekl Zeman v Číně a ukázal Krtečka

Miloš Zeman a krteček v čínské televizi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman a krteček v čínské televizi. | foto: cntv.cz

PEKING/PRAHA Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro čínskou státní televizi CCTV podotkl, že jel do Číny nikoli aby poučoval o lidských právech, ale aby se naopak naučil, jak stabilizovat společnost. Čínského moderátora mimo jiné informoval o tom, že krtek z animovaných pohádek je novým symbolem České republiky.

Prezident rovněž vyzdvihl možnosti ekonomické spolupráce mezi oběma zeměmi a zopakoval svá známá stanoviska ohledně situace na Ukrajině.

Zeman využil nedávného příměru ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka o tom, že dochází k „resetu“ vztahů mezi Českem a Čínou. „To je ten reset: nepoučujeme o tržním hospodářství či o lidských právech nebo o něčem podobném. Naopak se snažíme se poučit. A já jsem v Číně, abych se učil, jak zvýšit ekonomický růst a jak stabilizovat společnost,“ prohlásil Zeman (v první polovině sedmé minuty záznamu CCTV).

K TÉMATU:

„Plně chápeme, že není možné se vměšovat do vnitřních záležitostí, kterékoli země, včetně Číny,“ zopakoval Zeman názor, který přednesl i při setkání s čínskými představiteli.

Čína stabilizuje vězněním odpůrců

Podle předsedy TOP09 Karla Schwarzenberga se důraz na lidská práva ze zahraniční politiky ztrácí. „Číňané opravdu na náměstí Nebeského klidu před čtvrt stoletím stabilizovali společnost a výsledky jsou dodnes vidět. Všichni disidenti putují do vězení. Je to stabilizace, kterou jsme měli v nejhorší době normalizace,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi. Poznamenal také, že v době jeho úřadování na ministerstvu zahraničí export do Číny rostl a hájení lidských práv na to nemělo vliv. 

„Číňané jsou velmi dobří obchodníci,“ zdůraznil. „Otázka je, jestli poslední výroky prezidenta jsou otázky, kterými se má zabývat politik, nebo lékař,“ komentoval Zemanovy výroky Schwarzenberg. 

Mladý krtek a stará panda

Prezident rovněž řekl, že Česko je ochotné Číně podle potřeby pomoci. „To je lepší než poučovat o ekonomii - ukázat krtka,“ řekl s tím, že jde z ekonomického hlediska o „výborný vývozní artikl“. Zeman, který asistoval dohodě o vzniku nového česko-čínského seriálu o krtkovi a pandě, to označil za konkrétní příklad přátelské spolupráce.

V této souvislosti řekl, že panda a krtek jsou symboly obou zemí, byť ten čínský je hodně starý. „Náš symbol je hodně nový,“ řekl Zeman s poukazem na to, že v porovnání s Čínou je historie České republiky a Československa hodně krátká.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!