Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman dostal seznam a dopis, řekl Babiš ke kauze Poche. Hamáček chce, aby zveřejnil komunikaci s Hradem

Česko

  12:04aktualizováno  12:11
PRAHA - Na seznamu ministrů nové vlády, které měl ve středu jmenovat prezident Miloš Zeman, byl na postu šéfa diplomacie Miroslav Poche z ČSSD, řekl v pátek novinářům předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Dodal, že prezidentovi také poslal dopis, v němž stojí, že pokud se Zeman rozhodne Pocheho nejmenovat, Babiš navrhuje, aby řízením ministerstva zahraničí pověřil místopředsedu vlády Jana Hamáčka (ČSSD).

Babiš čte z dopisů, které poslal prezidentovi Miloši Zemanovi. foto: ČTK

Prezident ve čtvrtek prohlásil, že dostal dva seznamy. Na prvním jméno ministra zahraničí nebylo, na druhém byli podle Zemana Poche i Hamáček.

„Navrhl jsem panu prezidentovi jeden seznam, kde byl i pan Poche, a zároveň jsem mu napsal i dopis, který byl konzultován s předsedou legislativní rady vlády,“ řekl Babiš novinářům před začátkem pátečního jednání lídrů EU v Bruselu. Podotkl, že ho o páteční vyjádření požádal Hamáček. 

Z dopisu pro Zemana Babiš následně citoval. „V reakci na váš dopis vám v souladu s článkem 68 odstavce 2 Ústavy ČR pro případ, že byste se rozhodl nevyhovět mému návrhu ze dne 25. 6. 2018 a nejmenoval byste členem vlády pana Miroslava Pocheho, navrhuji, abyste řízením ministerstva zahraničních věcí dočasně pověřil místopředsedu vlády a minstra vnitra Jana Hamáčka,“ řekl Babiš.

Hamáček vyzval Babiše ke zveřejnění komunikace s Hradem

Hamáček vyzval Babiše ke zveřejnění komunikace úřadu vlády s prezidentskou kanceláří k navržení Miroslava Pocheho (ČSSD) na ministra zahraničí. Uvedl to v České televizi.

„Já jsem vyzval pana premiéra, aby zveřejnil komunikaci mezi úřadem vlády a Pražským hradem. Očekávám, že tak učiní. Pak bude jasno,“ řekl v pátek ČT Hamáček. „Nejsou žádné dva seznamy, odešel tam jeden seznam. Na tom seznamu bylo jméno Miroslava Pocheho,“ zopakoval.

Babiš v pátek zopakoval, že předal Hradu seznam ministrů nové vlády s Pochem na postu šéfa diplomacie. Zároveň však novinářům řekl, že prezidentovi také poslal dopis, v němž stojí, že pokud se Zeman rozhodne Pocheho nejmenovat, Babiš navrhuje, aby řízením ministerstva zahraničí pověřil místopředsedu vlády Hamáčka.

Prezident okolnosti jmenování Hamáčka ve čtvrtečním rozhovoru pro televizi Barrandov popsal jinak než Babiš. „Byl předběžný seznam, kde nebyl uveden žádný ministr zahraničí, a druhý, v podstatě dopis pana premiéra Babiše, kde mně navrhoval dva ministry zahraničí, nejprve Miroslava Pocheho, a v případě, že když ho nepřijmu, tak navrhoval pana Jana Hamáčka,“ řekl Zeman.

Zeman ve středu na Hradě pověřil řízením diplomacie Hamáčka, který resort ve čtvrtek ráno převzal. Ohledně toho, jaké jméno bylo na seznamu navržených ministrů se vedly diskuse kvůli tomu, že prezident měl vůči Pochemu výhrady. Po schůzce v Lánech, na níž chtěl Poche pochybnosti prezidenta rozptýlit, mu Zeman doporučil, aby se o pozici neucházel.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pronájem bytu 2+kk 52 m2
Pronájem bytu 2+kk 52 m2

Na Roudné, Plzeň - Severní Předměstí
11 900 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat