Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman pověří Jurečku dočasným řízením ministerstva životního prostředí

Česko

  20:08aktualizováno  20:49
Ve středu přijal na zámku v Lánech prezident Miloš Zeman premiéra Petra Fialu (ODS). Prezident Zeman souhlasí s dočasným vedením resortu životního prostředí šéfem lidovců Jurečkou. Čeká na oficiální návrh, řekl Fialovi. Oba spolu hovořili také o plánovaném předávání státních vyznamenání, na které Hrad nepozval Markétu Adamovou Pekarovou ani Miloše Vystrčila.

Prezident Miloš Zeman premiérovi Petru Fialovi (ODS) potvrdil, že na oslavy státního svátku 28. října na Pražský hrad nepozval předsedkyni Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) a pravděpodobného příštího předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS).

Důvodem je, že nepřišli na předchozí předávání státních vyznamenání letos v březnu. Zeman předsedu vlády ujistil, že pozval všechny členy jeho kabinetu, a to bez ohledu na výhrady k jejich práci.

Fiala to novinářům řekl po jednání s prezidentem v Lánech. Zopakoval, že on s účastí na slavnostním předávání vyznamenání počítá.

Pekarová a Vystrčil v březnu odmítli na Hrad přijít kvůli dřívějším Zemanovým proruským postojům.

Prezident Miloš Zeman souhlasí s tím, že pověří předsedu lidovců a místopředsedu vlády Mariana Jurečku řízením ministerstva životního prostředí. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl po jednání s prezidentem v Lánech. Jurečka by měl funkci zastávat, dokud se nevyjasní situace kolem lidoveckého kandidáta na ministra Petra Hladíka.

Hladík musí vysvětlovat své zapojení do privatizace domů v Brně, kterou vyšetřuje policie. Obviněn není. Funkci opouští ministryně Anna Hubáčková (KDU-ČSL), která avizovala ke konci měsíce rezignaci ze zdravotních důvodů.

Fiala minulý týden po jednání lidoveckého vedení oznámil, že chce Zemana požádat, aby dočasným řízením ministerstva životního prostředí pověřil předsedu KDU-ČSL a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku.

Fiala v pondělí uvedl, že se v pátek zúčastní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě, ač se mu selektivní přístup prezidenta ke zvaní hostů nelíbí. Někteří ústavní činitelé pozvánky vůbec nedostali, další se akce odmítli zúčastnit. Na ceremoniálu nebudou politici koaličních TOP 09 a Pirátů.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat