Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
29. ledna 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman jako Klaus. Prezidentská kancelář opět utajuje platy a prémie na Hradě

Ukáže někdy takhle hradní kancléř Vratislav Mynář i platy svých kolegů? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukáže někdy takhle hradní kancléř Vratislav Mynář i platy svých kolegů? | foto: ČTK

Tajit, tajit a ještě jednou tajit. Hradní aparát Miloše Zemana navázal na zvyklosti svého předchůdce a znovu utajuje, jaké prémie rozděluje svým úředníkům. A to navzdory tomu, že prezidentská kancelář už jednou soudní spor o zveřejňování platů prohrála a musela vše odkrýt.

Na Hradě se vyměnil prezident i jeho aparát. Přístup ovšem zůstal stejný. Když LN žádaly v roce 2011 o přehled platů spolupracovníků Václava Klause, narazily. Teprve předloni v létě soud nařídil, že Hrad musí požadovaná data odtajnit.

Server Lidovky.cz nyní opět spustil inventuru odměn v nejvyšších úřednických patrech a s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím požádal i o platy - a především prémie - vedení hradní kanceláře. A opět narazil.

"Zamítáme," stojí v aktuálním rozhodnutí hradní kanceláře, které doplňuje krátké odůvodnění. "Správce je povinen zpracovávat osobní údaje pouze v souladu s účelem, k němuž byly shromážděny. Zpracovávat k jinému účelu lze osobní údaje, pokud k tomu dal subjekt údajů předem souhlas. Takový souhlas žádným ze zmiňovaných zaměstnanců nebyl udělen," uvádí stanovisko, pod nějž se podepsal Petr Mužák, pověřený vedoucí analytického odboru prezidentské kanceláře.

Kolik dostal na odchodnou Jakl a Hájek?

Ignoruje tím nejen metodický pokyn ministerstva vnitra, ale i rozsudek Nejvyššího správního soudu, jenž před třemi lety konstatoval, že státní úřady nemohou utajovat platy nejvýše postavených úředníků. A to ani s odkazem na ochranu osobních dat.

Ale hlavně: hradní kancelář má vlastní zkušenost - zmiňovaný rozsudek Městského soudu v Praze, díky němuž se například ukázalo, že průměrný měsíční příjem Klausova vicekancléře Petra Hájka byl 111 666 korun a prezidentova tajemníka Ladislava Jakla 103 786 korun (jejich základní plat zvyšovaly především vysoké mimořádné odměny).

Jelikož server Lidovky.cz žádal o přehled platů za celý loňský rok, zveřejnění by se dotklo nejen současných úředníků. Hrad by musel ukázat, s jakým odchodným končili Klausovi spolupracovníci.

Současná zatvrzelost prezidentského úřadu přitom jasně kontrastuje se sliby, s nimiž do funkce nastupoval stávající kancléř Vratislav Mynář. "Já s tím nemám problém. Pokud lidi zajímá plat kancléře, tak pokud dostanu platový výměr, tak ho asi zveřejním. Nemám s tím problém," sliboval před rokem v televizní diskuzi, když mu moderátorka připomínala protiprávní utajování platů, jehož se dopouštěl Klausův tým.

Zabetonovaný průmysl a zdravotnictví

Zemanův úřad nicméně není jedinou centrální institucí, která ignoruje dosavadní právní výklady. Vydat platy odmítlo ministerstvo průmyslu vedené Jiřím Ciencialou a ministerstvo zdravotnictví, které v Rusnokově kabinetu odborníků řídí Martin Holcát.

"Provedli jsme test proporcionality a dospěli jsme k závěru, že veřejný zájem na zveřejnění informace o výši příjmu konkrétního zaměstnance nepřevažuje nad právem na soukromí," uvedla Viktorie Plívová, úřednice ministerstva zdravotnictví.

Proč je důležité sledovat odměny vrcholných státních manažerů, ukázaly minulé inventury. Dva příklady za všechny: jeden z náměstků ministra práce v minulosti vedle řádného platu inkasoval roční mimořádné odměny ve výši 1 015 000 korun, exministr Radek John zase udělil jednomu z úředníků bonus 170 tisíc korun za třináct dní práce.

"Rád to zveřejním, ale uvidíme"

Nastupující ministři naznačují, že by mohli přísně střežené údaje uvolnit. Jednoznačně to ovšem neslibují. "Z principu nevidím důvod, proč se chovat jinak než jiná ministerstva, ale toto je relevantní otázka až někdy po čtvrtku, kdy už budu na úřadě a seznámím se s tím," uvedl budoucí ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Jeho stranický kolega Svatopluk Němeček, který se má stát ministrem zdravotnictví, je ještě o něco víc zdrženlivější. "Pokud mi to právní řád umožní, tak rád. Ale nejsem odborník. Musím si k tomu nechat zpracovat nějakou analýzu od právního odboru, zda mohu nebo nemohu ty údaje zveřejnit," řekl.

Aktuální sonda serveru Lidovky.cz už mimo jiné nasvítila, že odcházející ministr financí Jan Fischer rozdával svým náměstkům odměny bezmála 70 tisíc měsíčně (přehled loňských platů na ministerstvech najdete ZDE).

Radek Kedroň, spaŠárka Pálková
Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Ukáže někdy takhle hradní kancléř Vratislav Mynář i platy svých kolegů? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

Ukáže někdy takhle hradní kancléř Vratislav Mynář i platy svých kolegů? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Ukáže někdy takhle hradní kancléř Vratislav Mynář i platy svých kolegů? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.