6. března 2016 11:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Zeman je *****,‘ stálo několik hodin na mostě. Autor pod citát podepsal Peroutku

Poněkud nevšedně reagoval neznámý recesista na kauzu Peroutka, kterou před více... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poněkud nevšedně reagoval neznámý recesista na kauzu Peroutka, kterou před více... | foto: idnes.tv

PRAHA UVNITŘ VIDEO Poněkud nevšedně reagoval neznámý autor na kauzu Peroutka, kterou před více než rokem vyvolal prezident Miloš Zeman. Na jednom z brněnských mostů se o víkendu objevil vulgární nápis „Zeman je „k**da“. Ten ale do několika hodin zmizel.

„Zeman je k**da,“ objevilo se na plachtě pověšené na jednom z brněnských mostů. Autorem citátu je podle neznámého recesisty proslulý novinář Ferdinand Peroutka, kvůli němuž se kauza stále hledaného článku s titulkem „Hitler je gentleman“ dostal až před soud.

Vnučce významného žurnalisty totiž vadí Zemanův výrok z loňského roku. Ten na konferenci o holokaustu prohlásil, že někteří intelektuálové byli fascinováni nacismem, což dokládal tvrzením, že Ferdinand Peroutka napsal článek „Hitler je gentleman“.

Zeman se musí omluvit, rozhodl soud

Podle odborníků ale Peroutka žádný takový text nenapsal. Prezident Zeman přesto trvá na svém, tvrdí, že text četl. Obvodní soud pro Prahu 1 však v minulém týdnu rozhodl, že se Zeman musí vnučce slavného novináře Terezii Kaslové omluvit. Rozsudek je zatím nepravomocný.

Kdosi tak patrně reagoval na nedávný vývoj kauzy. Vulgárním označením, jakým častuje hlavu státu, pak reaguje Zemanovo kritizované vystoupení v Českém rozhlase.

Během tradičního pořadu Hovory z Lán totiž v souvislosti s punkovou skupinou Pussy Riot uvedl: „V textech této skupiny je to k**da sem, k**da tam, opravdu dokonalý případ politického vězně.“ Za narážku, kterou prý reagoval na překlad anglického výrazu „pussy“, tehdy sklidil velkou kritiku.

K nápisu na brněnském mostě se už vyjádřil hradní mluvčí Jiřího Ovčáček. „Ubožáci, kteří stojí za touto akcí, si neuvědomují, že nejvíce uráží právě Ferdinanda Peroutku,“napsal na svůj twitterový účet. Nápis na mostě ale vydržel jen několik hodin. Už během odpoledne byl z konstrukce mostu odstraněn.

skŠárka Kabátová

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz