Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman je připraven urychleně podepsat pandemický zákon, uvedl Fiala po jednání na Hradě

Petr Fiala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Fiala | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Prezident Miloš Zeman je připraven urychleně podepsat pandemický zákon. Řekl to ve středu zástupcům ODS při jednání na Pražském hradě. Podle předsedy ODS Petra Fialy jsou občanští demokraté připraveni v pátek pandemický zákon s drobnými senátními změnami schválit.

Podle poslance Pavla Blažka (ODS) probírali také volební zákon. Novinářům řekl, že Zeman jim nastínil svou představu nové podoby volebního zákona, kterou Blažek považuje za přijatelnou a racionální.

„Považuji za přirozené, že představitelé nejsilnější opoziční strany mluví s prezidentem, jsem rád, že k setkání došlo,“ řekl Fiala po schůzce. Tématem setkání podle něj byla politická situace i zvládání pandemie a s tím související kroky.

Zeman představitelům ODS sdělil, že je připraven velmi rychle podepsat pandemický zákon. „Je to důležité ujištění, že když to v Poslanecké sněmovně a Senátu rychle zvládneme, že to může začít platit bezprostředně,“ řekl Fiala. 

Pandemický zákon ve středu schvaluje Senát, předpokládá se, že ho s drobnými úpravami vrátí Sněmovně. Poslanci by se pak měli sejít v pátek na mimořádné schůzi. ODS je podle Fialy připravena zákon podpořit, pokud v něm senátoři udělají jen drobné legislativní změny.

Opozice ve středu odpoledne jedná s vládou o její avizované žádosti o prodloužení nouzového stavu. Fiala řekl, že bude chtít slyšet, jaký plán vláda má, jak chce pandemii porazit a jaká konkrétní opatření chystá. S pandemií si podle něj Česko neporadí, když se nebude více testovat a očkovat.

Podle Blažka politici na Hradě probrali i volební zákon. Shodli se na tom, že politická reprezentace je povinna se dohodnout na nějakém znění volebního zákona, a ne tuto pravomoc přenechávat soudům, řekl. 

Poznamenal, že na znění zákona by měla panovat shoda mezi poslanci, senátory i prezidentem. „Za sebe můžu říct, že pan prezident řekl takovou představu volebního zákona, která, si myslím, je zcela přijatelná a racionální a myslím si, že dospějeme k dobrému konci v této věci,“ dodal.

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!