Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman: Milost dám jen umírajícím vězňům, u Kajínka chci nový proces

Česko

  13:06
PRAHA - Vítěz prezidentských voleb Miloš Zeman by chtěl obnovu procesu s Jiřím Kajínkem. Podle něj by měl případ doživotně odsouzeného Kajínka posoudit jiný než plzeňský soud. Amnestii by mu ale nedal.

Jiří Kajínek u soudu foto: ČTK

"Já bych se přimlouval za to, aby bylo obnoveno řízení s panem Kajínkem, aby pokud možno bylo přeloženo od plzeňského soudu někam jinam, aby se odstranilo podezření z možné zaujatosti tohoto soudu," uvedl Zeman v diskusním pořadu televize Prima family.

Případ Kajínek

Na doživotí odsouzený Kajínek si odpykává trest za dvojnásobnou vraždu a pokus o další z roku 1993. Kajínek vinu nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soud z předpojatosti.

Zeman zopakoval, že amnestie ani milosti udělovat nehodlá. Nedal by ji ani Kajínkovi. "S výjimkou případu, kdy někdo umírá ve vězeňské nemocnici a chce poslední týdny života strávit doma, ale to není milost v pravém slova smyslu," uvedl. "Protože jsem principiálně řekl, že milosti udělovat nebudu, tak to platí i pro pana Kajínka." doplnil.

Deník Právo v prosinci loňského roku informoval o tom, že Kajínek neuspěl u Ústavního soudu s již druhou žádostí o obnovu procesu. Ústavní stížnost se opírala o argumenty, které poukazují na nestandardní postup policie při vyšetřování vražd z konce května 1993 v plzeňských borských serpentinách.

Zeman dále podotkl, že chce s politickými stranami jednat o zákoně o majetkových přiznáních a opatřeních na podporu investic do české ekonomiky. Tyto kroky se chce pokusit prosadit už v nynějším Parlamentu. "Já bych dokonce nevylučoval, že to za pokus stojí i při současném složení Parlamentu. Nepochybuji o Senátu v daném případě a možná, že i v Poslanecké sněmovně se najde mírná většina pro tento zákon," řekl Zeman.

Kdo na Hradě zůstane?
Zasazovat se chce také o to, aby lidé v komunálních mohli vybírat osobnosti napříč kandidátkami a nemuseli se rozhodovat pro jednu stranu.

Zeman zopakoval, že chce více než jeho předchůdci Václav Havel a Václav Klaus navštěvovat jednání vlády a Parlamentu. "Prezident samozřejmě nemá zákonodárnou iniciativu, ale může ovlivnit, nebo přesvědčit svými argumenty určitou skupinu poslanců nebo senátorů, kteří tu zákonodárnou iniciativu mají," řekl.

Plány Miloše Zemana

 • Zeman také naznačil, že bude zřejmě bydlet na Pražském hradě, čímž by ušetřil čas dojíždění.

  "Já nemám žádné velké nároky na bydlení. Na Pražském hradě bych chtěl bydlet jen proto, že to ušetří čas. Protože prezident každý den přijímá několik návštěv, ať z domova nebo ze zahraničí," uvedl. Klaus bydlí v Lumbeho vile, tedy v prezidentské rezidenci. Zeman by mohl využít i apartmán přímo na Hradě.

 • Jak Zeman již dříve uvedl, nechce spolupracovat s Ladislavem Jaklem, tajemníkem prezidenta Václava Klause, a Petrem Hájkem, zástupcem vedoucího prezidentské kanceláře pro oblast komunikace a kultury.

  "Já pokládám za svoji přirozenou povinnost, i když mi to žádný zákon neukládá, se ještě před inaugurací sejít s pracovníky kanceláře prezidenta republiky, porozhlédnout se, seznámit se s organizační strukturou této organizace a samozřejmě s těmi lidmi mluvit o tom, zda chtějí zůstat nebo odejít. Já sám nikoho vyhánět nebudu s výjimkou dvou jmen, které už jsem mnohokrát uvedl," řekl Zeman. Vedoucí prezidentské kanceláře Jiří Weigl v sobotu oznámil, že z Hradu odejde spolu s končícím Klausem. Odmítl tak nabídku Zemana, aby v současné funkci pokračoval.

 • Tradici jazzových koncertů, které na Hradě zavedl prezident Václav Havel, Zeman určitě zachová. Koncerty by se navíc podle něj měly rozšířit o další hudební žánry.

  "Abba už z mrtvých nevstane, nekoncertuje .. . samozřejmě, že to musí být živá hudba, ale myslím si, že je celá řada zajímavých interpretů, houslistů, klavíristů, které bych na Pražský hrad vedle jazzmanů rád pozval," uvedl.
Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat