12. ledna 2013 16:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman je protivník, se kterým stojí za to se střetnout, řekl Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg se raduje z volebního úspěchu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg se raduje z volebního úspěchu. | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA S neskrývanou radostí předstoupil před kamery šéf TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Po dramatickém začátku, kdy byly volební výsledky hodně vyrovnané, nakonec postoupil do druhého kola prezidentské volby.

"Rád bych poděkoval svým voličům. Netušil jsem, že v takovém počtu vyjdou a půjdou k volbám," pronesl úvodem.

Poté řekl, že si uvědomuje, jakou teď má zodpovědnost. "Za 14 dní se rozhodne o příštím směřování České republiky. Miloš Zeman je zajisté velký politický profesionál, bývalý premiér, tedy opravdu protivník, se kterým stojí za to se střetnout," řekl o svém protivníkovi. 

Začala se zpívat hymna

"Nicméně jsem přesvědčen, že on reprezentuje minulost. Minulost posledních deseti, patnácti let," naznačil, s jakým trumfem chce jít do druhého kola voleb.

K TÉMATU:

Sklidil ohromný potlesk, načež lidé z jeho štábu začali spontánně zpívat hymnu. To nejprve Schwarzenberga trochu zaskočilo. Poté se ale ke zpěvu přidal, přestože pěvecký talent zrovna nemá.

Když hymna dozněla, rázným tónem prohlásil. "Udělám vše proto, abychom byli zase spořádaná země. Abychom byli úspěšná země. Abychom byli opravdu srdce Evropy, což odpovídá i naší zeměpisné poloze."

Vše o prezidentské volbě

Jak dopadly volby?

Co řekli vítězové

Reakce poražených

Momenty voleb

Volbu prezidenta jsme sledovali online. Reportáž najdete ZDE.

Ve fotografiích

Miloš Zeman s dcerou ve volební štábu.

Pokud si chcete prohlédnout fotogalerii, klikněte na obrázek.

spaŠárka Pálková