10. dubna 2018 19:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman jedná s Babišem, poslanci ANO chtějí za premiéra pouze jeho

Premiér v demisi Andrej Babiš na schůzi s prezidentem Milošem Zemanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér v demisi Andrej Babiš na schůzi s prezidentem Milošem Zemanem. | foto: Twitter - Jiří Ovčáček

PRAHA Poslanci ANO nadále považují Andreje Babiše za jediného kandidáta hnutí na funkci premiéra. V úterý se na tom shodl poslanecký klub ANO, řekl novinářům jeho předseda Jaroslav Faltýnek. Babiš právě jedná s prezidentem Milošem Zemanem o dalším postupu při sestavování vlády poté, co rozhovory mezi ANO a ČSSD skončily neúspěchem.

Podle Fatýnka je podpora Babiše mezi poslanci ANO jednoznačná a nezpochybnitelná. „Hnutí ANO má na pozici premiéra jednoho kandidáta, a tím je Andrej Babiš,“ řekl Faltýnek.

Osoba premiéra byla hlavním důvodem krachu rozhovorů o možné vládní koalici mezi ANO a ČSSD. Sociální demokraté už před rozhovory označili trestní stíhání Babiše kvůli financování farmy Čapí hnízdo za zásadní problém. Vyjednavači ČSSD později uvedli, že by byli ochotni trestně stíhaného premiéra tolerovat, požadovali ale výměnou za to kontrolu nad ministerstvem financí, nebo vnitra. ANO tento požadavek odmítlo.

Poslanci ANO v úterý také na popud Faltýnka hlasovali, zda by chtěli další jednání s ČSSD o vládě. „Naši kolegové na klubu se vyjádřili, že už dál většinově nechtějí jednat se sociální demokracií,“ řekl předseda klubu ANO České televizi. Podle ČT hlasovala pro návrat k jednání s ČSSD jen zhruba třetina přítomných poslanců ANO. Pro další jednání bylo 24 poslanců a proti 44.

Pokud by ANO od nominace Babiše do premiérské funkce ustoupilo, je s hnutím připraveno spolupracovat více stran. Kromě ČSSD tuto ochotu vyjádřili i lidovci nebo Starostové. Tyto tři strany mají spolu s ANO ve Sněmovně 109 poslanců.

Zeman pověřil Babiše sestavením kabinetu po loňských říjnových volbách, ve kterých jeho hnutí získalo nejvíc hlasů. Babiš vytvořil jednobarevnou menšinovou vládu, která v polovině ledna nezískala důvěru Sněmovny. Prezident poté pověřil Babiše jednáním o vzniku nového kabinetu, přičemž premiérovi v demisi dal čas do léta. Znovu ho premiérem dosud nejmenoval.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz