6. listopadu 2017 14:52, aktualizováno  16:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

SPD nepostaví kandidáta na prezidenta, oznámil Okamura. Jednal se Zemanem v Lánech

Okamura dorazil do Lán 6. listopadu 2017. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Okamura dorazil do Lán 6. listopadu 2017. | foto:  František Vlček, MAFRA

LÁNY Hnutí Svoboda a přímá demokracie nepostaví stranického kandidáta do prezidentské volby. Po pondělním jednání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech to novinářům řekl předseda hnutí Tomio Okamura. Zástupci SPD se podle něho shodli se Zemanem na tom, že by Česko neměl dlouhodobě vést kabinet bez důvěry.

Okamura rovněž zopakoval, že hnutí nemůže podpořit menšinový kabinet, který skládá předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš.

Okamura o svých případných prezidentských ambicích dříve hovořil, nyní je ale jasné, že do lednové volby hlavy státu nepůjde. „O tom, jakého kandidáta podpoříme, nebo nepodpoříme, se rozhodneme nejpozději na celostátní konferenci 9. prosince,“ řekl v pondělí Okamura, kterého do Lán doprovázel místopředseda hnutí Radim Fiala.

V případě prezidentské volby je pro SPD podle Okamury důležité, aby byl mezi uchazeči kandidát s reálnými šancemi na zvolení, jenž by byl proti islámu a proti přijímání nelegálních migrantů, prosazoval by přímou demokracii a hájil by české zájmy. „Shodli jsme se v tom, že není pro nás přijatelný kandidát, který by nesplňoval tyto podmínky,“ podotkl Okamura.

Okamura s Fialou odcházejí z jednání v Lánech.
Tomio Okamura a Radim Fiala v Lánech.

Zeman už dříve uvedl, že Okamura, pokud by se rozhodl kandidovat, by mu vzal asi deset procent voličských hlasů, aniž by se sám stal prezidentem.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz