Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 14 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rusnokova vláda o Temelínu nerozhodne, ujišťoval Zeman Klasnovou

Zeman jednal v Lánech s Klasnovou o podpoře vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zeman jednal v Lánech s Klasnovou o podpoře vlády. | foto: ČTK

PRAHA Vláda Jiřího Rusnoka nebrání vyšetřování politických kauz, pochválila úřednický kabinet šéfka poslanců Věcí veřejných Kateřina Klasnová po jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Ten ji také ujistil o tom, že Rusnokova vláda o tendru na Temelín nerozhodne.

O podpoře VV pro úřednickou vládu strana definitivně rozhodne až na schůzi vedení 6. srpna. Předseda VV Vít Bárta se v pondělí setká s Rusnokom.

Problémem v úřednickém kabinetu je pro VV nedávné vysvětlení financování prezidentské kampaně nového ministra financí Jana Fischera. VÍCE ZDE. O personálních otázkách však Klasnová se Zemanem údajně nehovořila. "Předpokládám, že tyto otázky se budou probírat na zítřejším jednání premiéra s předsedou Věcí veřejných," podotkla.

Kateřina Klasnová přichází na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem.

.

Kateřina Klasnová v Lánech jednala se Zemanem.

.

Setkáním s Klasnovou zahájil prezident Zeman kolečko rozhovorů se zástupci parlamentních stran o jejich možné podpoře úřednické vlády premiéra Rusnoka. "Pan prezident bude chtít informace, jakým způsobem jednání probíhají. A bude chtít i pana Rusnoka informovat, jakým způsobem on bude jednat s předsedy poslaneckých klubů," řekla serveru hradní mluvčí Hana Burianová. Na zámek v Lánech po návštěvě Klasnové přijel premiér Rusnok a příští týden se má prezident setkat s dalšími předsedy poslaneckých klubů.

Nečasův kabinet by odstranil Ištvana, míní Klasnová

"Jsme rádi, že Rusnokova vláda nebrání vyšetřováni politických kauz. Kdyby zůstal Nečasův kabinet, respektive nějaká jeho obměna u moci, dávno by byl odstraněn státní zástupce Ivo Ištvan i šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta a vše by bylo zameteno pod koberec," řekla po schůzce v Lánech Klasnová.

PSALI JSME

S prezidentem prý hovořila ve "velmi přátelské atmosféře", a to například o zrušení programu sKaret a nápravě postavení zdravotně postižených. Řeč také byla o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. "Další věci bude řešit na pondělním setkání s premiérem předseda VV," podotkla.

Úřednická vláda by měla podle ní přispět ke zklidnění politické situace a nepouštět se do schvalování problémových velkých zakázek. Zeman ji prý ujistil, že Rusnokův kabinet nebude rozhodovat o tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín a podobnou garanci by měl od premiéra dostat Bárta v pondělí. Klasnová považuje za důležité, aby se Rusnokova vláda zabývala "nápravou škod" napáchaných bývalým ministrem práce Jaromírem Drábkem (TOP 09) na ministerstvu práce a sociálních věcí.

O postoji k vládě rozhodnou VV na setkání vrcholných orgánů strany 6. srpna. Předtím se podle Klasnové premiér Rusnok dostaví na jednání poslaneckého klubu VV. V dvousetčlenné Sněmovně disponují VV 11 hlasy.

Vláda Miloše Zemana

Úřednický kabinet vznikl ze Zemanovy vůle bez porady s parlamentními stranami poté, co v důsledku skandálu spojeného se svou spolupracovnicí a přítelkyní Janou Nagyovou skončil premiér Petr Nečas (ODS) a jeho koaliční vláda. Strany této koalice, tedy ODS, TOP 09 a LIDEM ale tvrdí, že stále disponují parlamentní většinou, byť těsnou, a tedy by měly mít právo sestavit vládu v čele s nynější šéfkou sněmovny Miroslavou Němcovou (ODS).

VV naproti tomu již dříve prohlásily, že nepodpoří jakoukoliv vládu založenou na podpoře stojedničkové koaliční většiny. Nejčistším řešením by podle nich bylo rozpuštění Sněmovny a předčasné volby. Sněmovna o rozpuštění hlasovala ve středu. Opoziční ČSSD ale pro svůj návrh nezískala dost poslaneckých hlasů. O podpoře kabinetu se uvažuje uvnitř KSČM, Také ČSSD zahájila vnitrostranickou diskusi o tom, zda vládu podpořit poté, co se nezdařil její plán na rozpuštění Sněmovny. Strana je v otázce rozdělená.

Se Zemanem jednal i Rusnok

Se Zemanem jednal i Rusnok.
  • Fungování vlády v prvních týdnech její existence, příprava programového prohlášení a jednání o podpoře kabinetu ve Sněmovně probrali v Lánech premiér Jiří Rusnok a prezident Miloš Zeman. Prezident má prý v premiéra absolutní důvěru a nemá zapotřebí vládě radit co do programového prohlášení dát či ne, řekl Rusnok po schůzce novinářům.
  • "Takže předpokládám, že budeme pokračovat tak, jak jsme započali," uvedl předseda vlády, kterého prezident do funkce vybral po pádu koaličního kabinetu Petra Nečase (ODS) bez porady s parlamentními stranami. Rusnok i Zeman nyní jednají s poslaneckými kluby o případné podpoře vlády ve Sněmovně.
  • Podle Rusnoka jsou vládními prioritami snaha pomoci nastartovat "alespoň nějaký" hospodářský růst. "Budeme všechna svá rozhodnutí zvažovat v kontextu tvorby pracovních míst a určitě nám do toho zapadá také regionální aspekt," vypočítal.
  • Rusnok ujistil Zemana o tom, že má zatím z fungování vlády "velmi dobrý pocit". Všichni jeho ministři prý přistupují k práci "velmi angažovaně v dobrém slova smyslu", pracují prý "od rána do večera" a snaží se řešit akutní věci, stabilizovat své týmy včetně personálních výměn. Rusnok uvedl především ministryni spravedlnosti Marii Benešovou.
  • "U toho krásného rybníka s lekníny, který tady je, jsme si dali kávu a frťana a pak jsem se šel projít s panem ředitelem protokolu po parku, který jsem předtím neznal. Je krásný, otevřený pro veřejnost," popsal premiér novinářům atmosféru jednání.
,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!