Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poradil mi zemanovsky, ať se nenechám udolat novináři,‘ řekl Blažek. Odpoledne do Lán dorazí Černochová

Česko

  11:11aktualizováno  16:22
Kandidáta na ministra spravedlnosti Pavla Blažka z ODS přijal v Lánech prezident Miloš Zeman. „Zemanovsky mi poradil, ať se nenechám v žádném případě udolat novináři,“ řekl Blažek po setkání s ním. Prezidentovi slíbil, že se udolat nenechá. „Vyšetřován nejsem,“ prohlásil kandidát na ministra, od prezidenta neslyšel, že by se ho nechystal jmenovat.

„Názor prezidenta na stav české justice je kritičtější než můj, ale to je dlouhodobě známá věc,“ řekl také v Lánech kandidát na ministra spravedlnosti Pavel Blažek z ODS.

Aktuální prioritou resortu je problém kolem soudních znalců, kteří odmítají práci vykonávat za podmínek, které dnes mají. „Bavili jsme se o případné novele zákona o státních zastupitelstvích, kdy já jsem prezidentovi sdělil, že novela nutná je, ale nemusí být kdovíjak složitá,“ řekl Blažek.

„Jak je uvedeno v koaliční smlouvě, v zásadě uvažujeme o tom, aby se zavedlo funkční období vedoucích státních zástupců a aby se zvýšila odpovědnost státních zástupců za přehmaty,“ uvedl budoucí ministr.

Změnu kandidáta na ministra žádá nevládní organizace Transparency International

Výměnu kandidáta na ministra spravedlnosti žádá nevládní organizace Transparency International. „Zásadní překážkou pro vykonávání ministerské role je prošetřování jeho osoby ze strany elitních policistů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) a tím vznikající střet zájmů,“ uvedla Transparency International s odvoláním na zprávu Hospodářských novin, že je Blažek jedním z prověřovaných, kteří měli kupčit s majetkem města Brna.

Už loni v létě totiž HN a portál Aktuálně.cz uvedly, že o zapojení Blažka a dalších politiků ODS do korupce vypovídal stíhaný bývalý starosta Rojetína na Brněnsku Pavel Hubálek.

„Žádná moje kauza není,“ zdůraznil Blažek s tím, že ho jen nahánějí dva novináři. „Nejsem vyšetřován v žádné bytové kauze. Na tom trvám. Já jsem s panem Hubálkem nikdy nic nepáchal, téměř ho neznám a je mi jedno, co jako obviněný lže do protokolu, protože může legálně lhát,“ řekl kandidát na ministra spravedlnosti. Už v pondělním prohlášení popřel, že by byl někdy vyšetřován pro kupčení s byty v městské části Brno-střed nebo v brněnské korupční kauze Stoka.

„Kdyby mě Gestapo mlátilo tři dny, nevím nic o jednom jediném přidělovaném bytě...“

„Jedenáct let nejsem v radě Brna-střed, nerozhodoval jsem o jednom jediném bytě a kdyby mě Gestapo mlátilo tři dny, tak nevím nic o jednom jediném přidělovaném bytě v Brně a už vůbec ne o panu Hubálkovi a už vůbec ne o nějaké organizované skupině, o které on tvrdí, že byl její součástí, aby se obhájil z podvodu,“ prohlásil Blažek.

„Všechny kandidáty, kteří půjdou po mně, bych upozornil, že je ve formě,“ komentoval Zemanovu zdravotní kondici budoucí ministr spravedlnosti.

„Já mám důvěru v to, že Pavel Blažek je člověk, za kterým není nějaký stín, kvůli němuž by nemohl vykonávat funkci ministra spravedlnosti. Pavla Blažka znám z akademického prostředí skoro bych řekl 30 let. A musím říct, že to je člověk, který je jeden z nejvzdělanějších v politice. A taky člověk uvažující o politice hodnotově, systémově a správně. A v tom je záruka. My potřebujeme někoho takového jako ministra spravedlnosti,“ prohlásil v neděli v Otázkách Václava Moravce premiér Petr Fiala.

Pan prezident je ve výborné formě, řekla příští ministryně obrany

Odpoledne za prezidentem Milošem Zemane přijela Jana Černochová z ODS, která se má stát novou ministryní obrany.

„Pan prezident je ve výborné formě,“ řekla poslankyně a dosavadní starostka Prahy 2. Řekla, že jí rve srdce, že starostku již nebude moci dělat.

Černochová se shodla s prezidentem na tom, že stažení spojenců ze zemí Severoatlantické aliance z Afghánistánu bylo příliš rychlé.

Byť Česko čekají podle ní hubené roky, bude trvat na tom, aby roku 2025 do rozpočtu resortu obrany směřovaly dvě procenta hrubého domácího produktu.

Zeman se podle ní zajímal o její názory, kam by měla armáda směřovat, zda by mělo Česko dávat přednost expediční nebo teritoriální armádě. Tématem byly také moderní prostředky jako drony nebo robotika a prezident se zajímal i o akviziční proces.

Prezident Zeman je v Lánech v izolaci kvůli covidu. Setkávání s kandidáty zahájil v pondělí. Možné budoucí ministry si zve v abecedním pořadí a schůzky chce dokončit příští týden v pátek. S kandidáty jedná za stěnou s plexiskla.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat