Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Daně zvyšovat nebudeme, ten závazek platí, řekl Stanjura po jednání u Zemana

Česko

  12:04aktualizováno  15:53
Prezident Miloš Zeman přijal kandidáta na ministra financí Zbyňka Stanjuru z ODS. Mluvili o přípravě státního rozpočtu na příští rok. „Daně zvyšovat nebudeme, ten závazek platí,“ řekl Stanjura. Po něm do Lán zamíří kandidát Pirátů na ministra pro legislativu Michal Šalomoun.

„Debatovali jsme o koaličním programu v oblasti financí, rozpočtu, investic a podobně,“ řekl Stanjura po schůzce.

Vláda Andreje Babiše navrhla rozpočet se schodkem 377 miliard korun. Nová vláda se tímto návrhem ale nehodlá vůbec zabývat a chce předložit vlastní se schodkem nižším než 300 miliard korun.

Stanjura nechtěl v Lánech rozebírat, jak přesně to vláda dosáhne. Členové vlády budou muset ušetřit zhruba 80 miliard korun. „To číslo 80 miliard je úkol premiéra Fialy pro všechny ministry,“ řekl budoucí ministr financí.

Rozpočtové provizorium do konce března

Minimálně první dva či tři měsíce příštího rok bude země hospodařit v rozpočtovém provizoriu. „Nepočítám s tím, že by pokračovalo rozpočtové provizorium i v dubnu,“ řekl Stanjura.

Schůzky s kandidáty do vlády chce Zeman dokončit v pátek 10. prosince, kdy ho čeká schůzka s kandidátem na ministra zdravotnictví Vlastimilem Válkem.

Nesetkal se s kandidátem na ministra zemědělství Zdeňkem Nekulou z KDU-ČSL, který má covid. Pak by se měl Zeman znovu potkat s premiérem Petrem Fialou a domluvit se s ním na jmenování vlády. 

Šalomoun se chce zaměřit na důkladnější zdůvodnění opatření proti covidu

Ve čtvrtek odpoledne do Lán zamířilMichal Šalomoun, který  se stal kandidátem na ministra pro legislativu poté, co se nominace v listopadu vzdal poslanec Pirátů Jakub Michálek.

Nestraník Šalomoun dříve za Piráty neúspěšně kandidoval do Senátu a do Evropského parlamentu a jako právník se specializuje na autorské právo.

„Posteskli jsme si nad kvalitou právního řádu,“ řekl po schůzce Šalomoun. Zrušit chce nadbytečné normy, které přestaly dávat smysl. Začít chce u těch, které se týkají živnostníků.

„Koalice si klade za cíl zrušit v právním řádu vše, co přestalo dávat smysl. Já bych se toho chtěl ujmout přes zmapování povinností drobných a středních podnikatelů a zaměřit se na ně a tam začít to rušení,“ uvedl Šalomoun.

Prohlásil také, že se se chce jako ministr pro legislativu zaměřit na důkladnější zdůvodnění opatření proti koronaviru, aby je soudy nemusely rušit.

Fiala je připraven podat kompetenční žalobu na Zemana, když nejmenuje celou vládu

Premiér Fiala ve středu řekl, že je připraven podat na prezidenta kompetenční žalobu u Ústavního soudu, pokud Zeman nejmenuje vládu jako celek. Před tím se s ním neformálně sešel.

Zeman odmítá kandidáta na ministra zahraničí za Piráty Jana Lipavského.

„Věřím pořád, že bude vláda jmenována jako celek. Pokud by pan prezident trval na výhradách k jednomu mnou navrženému kandidátovi, tak bych pokládal za nutné, abych podal kompetenční žalobu, a to proto, aby se jednou provždy vyjasnilo, jaké jsou pravomoci prezidenta, jaké jsou pravomoci premiéra v této věci,“ řekl Fiala České televizi. Zeman řekl, že má k jednomu z kandidátů výhrady a že ho bude vetovat, což mu ale Ústava České republiky neumožňuje.

Prezident Zeman všechny schůzky s kandidáty absolvuje v prostoru odděleném plexisklem kvůli nákaze covidem.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat