4. dubna 2017 11:46, aktualizováno  12:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman jmenoval Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu

Miloš Zeman jmenoval Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman jmenoval Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Prezident Miloš Zeman v úterý na Pražském hradě jmenoval Jiřího Havlíčka (ČSSD) novým ministrem průmyslu a obchodu. Při jmenování nového ministra vyzval, aby nenechal vyhasnout tradici českého průmyslu. Havlíček nahradil v úřadu Jana Mládka (ČSSD), který byl odvolán na konci února kvůli problémům se zákonem o elektronických komunikacích.

Řízením ministerstva byl poté dočasně pověřen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zeman prohlásil, že v minulosti ekonomové doporučovali zaměřit ekonomiku na služby místo průmyslu, což vedlo k zániku řady firem, mimo jiné kopřivnické Tatry nebo kladenské Poldi. Podle prezidenta je ale velký podíl průmyslu na hospodářství pro Česko výhoda a průmyslové podniky celou zemi živí.

„Na základě této historické zkušenosti vám přeji, abyste jako nový ministr průmyslu pokračoval v doslova staleté tradici českého průmyslu,“ řekl Zeman. „Přeji vám, abyste rozvíjel toto nahromaděné bohatství a nenechal ho vyhasnout kvůli nějakým hloupým ekonomickým experimentům,“ dodal.

Havlíček už dříve uvedl, že ve zbývajícím půl roce do voleb by se chtěl zaměřit na schválení zákona o elektronických komunikacích, zákona o urychlení výstavby vysokorychlostního internetu a novely zákona o České obchodní inspekci. Bude se muset zabývat i situací v těžební společnosti OKD nebo problémem s rozestavěnou tureckou elektrárnou Yunus Emre.

Havlíček dosud působil na ministerstvu průmyslu jako náměstek a vztahoval se na něj služební zákon. Výkon služby státního zaměstnance mu bude ve chvíli vstupu do vlády pozastaven, po skončení ministerského angažmá by se mohl vrátit na původní místo.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz