Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman jmenoval Miloslava Kalu prezidentem NKÚ

Viceprezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viceprezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) jmenoval Miloslava Kalu, který úřad dosud vedl jako viceprezident. Jako kandidáta na tuto funkci Kalu v úterý vybrala Poslanecká sněmovna, od poslanců dostal v tajné volbě 108 hlasů.

Kala nyní chystá novou strategii NKÚ. Podle něj se nyní bude zaměřovat na nejvážnější a nejpalčivější problémy, které tíží české veřejné finance.

ČTĚTE TAKÉ:

Zeman při jmenování uvedl, že v Kalovi vidí vynikajícího odborníka, který dosud jako viceprezident velmi dobře zastával svoji funkci. "Konečně po zhruba roce se Poslanecké sněmovně podařilo dosáhnout dohody velké většiny parlamentních stran, kterou velmi oceňuji, třebaže někteří méně úspěšní politici proti ní do poslední chvíle protestovali," dodal prezident. Proti nástupu Kaly vystupovala vládní TOP 09, která navrhovala jiné kandidáty.

"Pevně doufám, že podle kybernetické zásady, že každý systém, který nemá zpětnou, tedy kontrolní vazbu, degeneruje, přispějete ve své funkci k tomu, aby Česká republika nebyla postižena degenerativními procesy," dodal Zeman.

'Vykročení do nové doby'

Kala v reakci uvedl, že ve svém jmenování vidí "vykročení úřadu do nové doby", kdy NKÚ více přispěje k ozdravení veřejných financí, které nyní nejsou v nejlepším stavu. Jmenování má také jako potvrzení kroků, které dosud v NKÚ udělal. "Chci vám také osobně slíbit, že vás nechci zklamat," řekl Kala prezidentovi.

O Miloslavu Kalovi

Devětačtyřicetiletý Kala vedl úřad od loňského února, kdy kvůli pravomocnému rozsudku skončil ve funkci tehdejší prezident úřadu František Dohnal. Kala se stal viceprezidentem NKÚ v roce 2008, předtím byl od roku 2002 poslancem ČSSD. Tato strana jej také do funkce navrhla.

Kala je členem sociální demokracie, jeho jmenováním se uvolní post viceprezidenta úřadu. Podle údajných dohod by Sněmovna do této funkce měla zvolit poslankyni ODS Zdeňku Horníkovou. V případě jejího jmenování viceprezidentkou úřadu by ji ve Sněmovně nahradil podnikatel z Trutnovska Martin Mečíř.

Zdůraznil též, že úřad nyní bude mnohem více a aktivněji než dosud poukazovat na problémy s čerpáním veřejných prostředků a měl by dosáhnout rozšíření své působnosti.

Novinářům při odchodu z Hradu pak řekl, že "personální zemětřesení" nyní na NKÚ nechystá. "Úřad je stabilizovaný. Změní se strategie, projednáme ji a předložím veřejnosti," vysvětlil. Úřad a jeho kontroloři by podle Kaly nyní měli být "statečnější a některé věci popisovat rázněji".

Zeman podle Kaly přijal pozvání a NKÚ navštíví. "Domluvili jsme se, že některé věci budeme konzultovat. Samozřejmě s ohledem na naši nezávislost," řekl nový prezident úřadu.

Se jmény, která nyní v souvislosti s funkcí viceprezidenta NKÚ zaznívají, nemá prý Kala problém. "Když jsem nastoupil na úřad, tak jsem se tam dostal do určité izolace, díky bývalému prezidentovi. Já určitě budu chtít s každým spolupracovat, najít místo, které mu bude vyhovovat," podotkl.

Kalovo zvolení kritizovala vládní TOP 09. Podle ní poslanci ODS po dohodě s komunisty dali přednost volbě bývalého poslance ČSSD, aby "zajistili trafiku pro jiného poslance ODS".

Bývalého prezidenta NKÚ Dohnala často kritizovali poslanci z kontrolního výboru a vytýkali mu zejména údajné plýtvání s penězi. Rozhodli se hospodaření NKÚ zkontrolovat, ale Dohnal jim odmítal vydat potřebné dokumenty a hájil se tím, že poslaneckou kontrolu neupravuje žádný zákon. Soud ho nakonec za toto odmítání odsoudil, a tím jeho účinkování v čele NKÚ skončilo.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!