30. listopadu 2016 11:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman jmenoval na Hradě nové ministry zdravotnictví a pro lidská práva

Miloš Zeman, Bohuslav Sobotka a noví ministři Miloslav Ludvík a Jan Chvojka si... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman, Bohuslav Sobotka a noví ministři Miloslav Ludvík a Jan Chvojka si... | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě ministrem pro lidská práva a legislativu Jana Chvojku a ministrem zdravotnictví Miloslava Ludvíka. Ve funkci nahradili Jiřího Dienstbiera a Svatopluka Němečka.

Výměnu v čele dvou ministerstev, které má na starosti sociální demokracie, navrhl předseda vlády a ČSSD Bohuslav Sobotka. Němečka a Dienstbiera Zeman odvolal k dnešnímu dni před týdnem.

Změnu Sobotka navrhl v reakci na neúspěch strany v krajských a senátních volbách. Změny v kabinetu odůvodnil tím, že by vláda měla být dynamičtější. Ministři byli podle něj unavení. Ke změnám vyzval premiér i koaliční partnery, předsedové ANO i KDU-ČSL ale střídání v čele svých resortů odmítli.

Zeman ministrům poblahopřál a ocenil, že s oběma došel na nedávných schůzkách ke společným závěrům. „Pokud jde o ministerstvo zdravotnictví, věřím, že se novému ministrovi podaří dokončit zákon o hospicové péči, protože by měl pokrýt jednu z důležitých, i když nejsmutnějších fází lidského života,“ uvedl Zeman. Předpis by měl podle něj zajistit lepší možnosti důstojného umírání.

Prezident Miloš Zeman si podal rukou s novým ministrem pro lidská práva Janem...
Prezident Miloš Zeman a jeho kancléř Vratislav Mynář během jmenování nových...

S Chvojkou se Zeman podle svých slov shodl na tom, že lidská práva nemohou být vyhrazována pouze právům menšin, ale že důležité je právo většiny. „Lidská práva nejsou pouze politická, ale i hospodářská a sociální,“ dodal prezident. Oběma ministrům připomněl, že i za 11 měsíců, které zhruba zbývají do konce volebního období, se dá udělat „kus dobré práce“.

Ke jmenování nových ministrů se vyjádřil i ministr financí Babiš. Podle nej není dobrý nápad měnit ministry jedenáct měsíců před volbami, protože trvá dlouho, než se nový člen vlády zorientuje v úřadě.

Sobotka ještě ve středu nové ministry uvede do jejich nových úřadů. Ředitele nemocnice v Motole Ludvíka nejprve doprovodí na ministerstvo zdravotnictví, s poslancem Chvojkou, který se bude vedle lidských práv zabývat i legislativou, zamíří na úřad vlády.

Ludvík by měl podle Sobotky dokončit reformu vzdělávání lékařů a sester, prosadit zákon o neziskových nemocnicích a protikuřácký zákon. Ministr sám chce řešit nedostatek sester v nemocnicích a snížit administrativní zátěž zdravotníků. Navrhne redukci počtu náměstků v úřadě.

Ludvík, který dosud působil jako ředitel Fakultní nemocnice v Motole, předpokládá, že nebude mít problém se rychle zorientovat v resortu. Ze zkušenosti šéfa nemocnice vidí jako jeden z hlavních problémů nedostatek zdravotních sester v lůžkové péči. Kritizoval také administrativní zátěž zdravotníků. „Papír je dnes důležitější než pacient a to musí skončit,“ řekl. Zopakoval, že úřad pod jeho vedením by měl být ministerstvem pacientů, proto chce zakotvit práva pacientů do legislativy.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz