19. března 2013 11:17, aktualizováno  16:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman jmenoval Picka ministrem obrany. Má ho za odborníka

Prezident Miloš Zeman jmenoval Vlastimila Picka ministrem obrany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman jmenoval Vlastimila Picka ministrem obrany | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě Vlastimila Picka novým ministrem obrany. Zeman má dosavadního prvního náměstka na ministerstvu Picka za odborníka, který zná problémy obrany a jeho výběr považuje za šťastný.

Pro novou hlavu státu to bylo první jmenování člena vlády. Skončilo tak zhruba tříměsíční období, kdy byl vedením úřadu pověřen premiér Petr Nečas. Zeman mu popřál, aby při případných dalších změnách vlády měl při výběru ministrů stejně šťastnou ruku jako v případě Picka.

ČTĚTE TAKÉ:

Při jmenování prezident Zeman zdůraznil, že si někdejšího náčelníka generálního štábu Picka váží jako odborníka, který zná problémy svého resortu. "My všichni víme, že v minulých vládách, ať byly levicové nebo pravicové, ne všechny ministry obrany bylo možné označit za profesionály," podotkl. Pickovi popřál mnoho úspěchů.

Prezident Miloš Zeman jmenoval Vlastimila Picka ministrem obrany

Prezident Miloš Zeman jmenoval Vlastimila Picka ministrem obrany

Picek poděkoval prezidentovi za jeho vstřícnost vůči předsedovi vlády. "Jsem také velice rád, že jsem první ministr, kterého jmenujete ve svém volebním období," připomněl. Doplnil, že se bude snažit beze zbytku splnit úkoly, které před ministerstvem v letech 2013 a 2014 budou stát.

Úkoly pro ministra Picka

Mezi hlavní úkoly Vlastimila Picka patří jednání o budoucnosti stíhaček Gripen v českém letectvu, příprava změn zákonů o vojácích, restrukturalizace ministerstva a také stahování vojáků z Afghánistánu.

Picek je podle premiéra Nečase schopen od prvních okamžiků plnohodnotně pracovat.

"Je tady celá řada důležitých úkolů, které musí být splněny," řekl o Pickovi Nečas. Nový ministr podle něj resort natolik zná, že nedostane tradičních "sto dní hájení", ale jen "sto minut".

Na obraně je po Pickově "povýšení" na ministra uvolněné místo jeho prvního náměstka. Podle Picka je jmenování náměstka v jeho kompetenci. "Ale samozřejmě tyto záležitosti budu konzultovat s předsedou vlády," řekl.

První místopředseda koaliční TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek od Picka v první řadě nečeká žádná překvapení. "To je jedna z hlavních výhod této nominace," podotkl. Ctí prý, že výběr ministra byl záležitostí předsedů politických stran. Nestranických odborníků ochotných se ministerstva ujmout navíc "nebyl zástup".

Voják a bývalý komunista, kritizuje Picka Peake

Předseda vlády obranu řídil od té doby, co po několika dnech ve funkci ministryně v prosinci skončila předsedkyně koaliční strany LIDEM Karolína Peake. Vicepremiérka Pickův nástup do čela resortu kritizuje. Podle ní by ministerstvo neměl vést bývalý voják, nelíbí se jí ani jeho členství v předlistopadové komunistické straně. Picek po tiskové konferenci řekl, že do komunistické strany vstoupil během studií a byl jejím řadovým členem. Ze strany vystoupil v roce 1990. "Ale znovu opakuji, že nikdy mi tato minulost v činnosti a práci nebránila," dodal.

Nečas původně deklaroval, že na ministerstvo hledá nestranického odborníka, se kterým budou souhlasit všechny koaliční strany. Nakonec se ale pro Picka rozhodl přes nesouhlas vicepremiérky.

Prezident Zeman s rozhodnutím, proti kterému nic nenamítá ani opoziční ČSSD, souhlasí a Nečasovi popřál, "aby v případě, kdyby chtěl vyměnit jakéhokoliv dalšího člena vlády měl stejně šťastnou ruku" jako při výběru nového ministra obrany.

Lidovky.cz, ČTK