10. ledna 2018 12:25, aktualizováno  12:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman: Babiše jmenuji premiérem podruhé až poté, co bude mít 101 podpisů poslanců

Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Při druhém pokusu o sestavení vlády bude prezident Miloš Zeman po současném premiérovi Andreji Babišovi (ANO) požadovat předem alespoň 101 podpisů poslanců, kteří jeho kabinet podpoří. Až poté by ho opět jmenoval premiérem. Zeman to řekl ve středu novinářům při odchodu z Poslanecké sněmovny, kde před členy dolní komory podpořil současnou Babišovu menšinovou vládu.

Zeman také zopakoval, že Babiše v případě středečního neúspěchu pověří skládáním vlády i podruhé. „Předpokládám, že mě pan Andrej Babiš bude pravidelně informovat o výsledcích svých jednání. V okamžiku, kdy přijde a řekne, že má minimálně 101 zaručených hlasů, tak ho podruhé jmenuji premiérem,“ uvedl na dotaz, jak dlouho by jednání mohla trvat. Blíže dobu specifikovat odmítl.

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou (vlevo) se na zámku v Lánech setkal s...
Prezident Zeman a Andrej Babiš

Před jmenováním první Babišovy vlády Zeman po premiérovi 101 podpisů nevyžadoval. Při povolebních jednáních s politickými stranami prezident uvedl, že tento požadavek nevznášel kvůli tomu, aby Babiše nemohl nikdo při sestavování kabinetu vydírat.

Podpisy většiny poslanců vyžadoval Zeman před čtyřmi lety i po Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), který tehdy sestavoval vládu. Zeman 101 podpisů chtěl vidět ještě předtím, než Sobotku jmenoval premiérem. Vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL poté získala důvěru napoprvé.

Podpisy 101 poslanců, a dokonce notářsky ověřených, vyžadoval Zeman v roce 2013 i po tehdejší koalici ODS, TOP 09 a LIDEM, která chtěla vytvořit kabinet po demisi premiéra Petra Nečase (ODS). Koalice Zemanovi podpisy nabídla, prezident ale přesto jmenoval premiérem místo Miroslavy Němcové (ODS) nestraníka Jiřího Rusnoka. Jeho úřednický kabinet poté nezískal důvěru Sněmovny a situace skončila předčasnými volbami.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz