13. prosince 2017 8:01, aktualizováno  21:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda pověřila Babiše, aby na summitu EU odmítl kvóty. Ten uvedl do úřadu ministry

Babiš jmenuje nové ministry | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Babiš jmenuje nové ministry | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval jednobarevnou vládu Andreje Babiše (ANO). Znovu přislíbil, že předsedu hnutí ANO jmenuje premiérem i podruhé, pokud jeho vláda na první pokus nezíská důvěru sněmovny. V takovém případě by dal Babišovi víc času, aby sháněl podporu ostatních stran.

Vládní kabinet považuje prezident Zeman za plnohodnotný, ministry proto vyzval, aby se rovnou pustili do práce a nenechali se nikým a ničím otrávit.

Zeman ve svém projevu zopakoval, že se v posledních dnech nesetkal s dosavadními ministry, kteří budou ve vládě pokračovat, protože se s nimi zná a se spoluprácí byl spokojen. Schůzky v Lánech s devíti ministerskými nováčky, které absolvoval v posledních dnech, ho přesvědčily, že noví členové dobře zapadnou do vládního týmu.

Prezident konstatoval, že dodrží slib a Babiše případně jmenuje i podruhé. „A dám mu podstatně víc času na vyjednávání o podpoře menšinové nebo koaliční vlády,“ uvedl Zeman. Přál by si, aby 10. ledna sněmovna Babišovu vládu v hlasování o důvěře podpořila, už dříve avizoval, že kvůli tomu před poslanci promluví.

Babišova vláda musí do měsíce požádat Sněmovnu o důvěru, většina stran ale...
V nové vládě Andreje Babiše je 9 nováčků, 5 již působilo v dosavadní vládě...

Zeman v posledních měsících uvedl, že by mohl nechat Babišovu vládu fungovat dlouhodobě v demisi. Ve středu při dotazu na toto téma odkázal na vládu Mirka Topolánka, která byla v demisi od října 2006 do ledna 2007. „Prezident Klaus nechal vládnout vládu Mirka Topolánka bez důvěry čtyři nebo pět měsíců, někdy se máme řídit historickými analogiemi,“ konstatoval. 

Tisková konference po prvním jednání vlády: 

Potenciálně by podle Zemana mohly s Babišem spolupracovat všechny strany, konkrétní jmenovat nechtěl, protože by to podle něj mohlo znamenat pro jednání polibek smrti. Zeman však naznačil, že se strany chtějí nechat přemlouvat a na nějakou dohodu přistoupit až při druhém kole sestavování vlády. „Doufejme, že v únoru bude možná poblahopřát Andreji Babišovi, že získal důvěru,“ uvedl Zeman.

Prezident odmítl, že by vláda nebyla plnohodnotná, dokud nemá důvěru sněmovny. „Když si přečtete ústavu, zjistíte, že nezná pojem neplnohodnotná vláda. Vláda je plnohodnotná okamžikem, kdy ji jmenuji. Takže můžete klidně pracovat a nemusíte reagovat na pomluvy, ať už vznikají z neznalosti nebo ze zlé vůle,“ řekl ministrům.

Složení nové vlády

Ze 14 ministrů je devět nováčků, pět jich pracovalo v dosavadní vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Vláda se ještě během středy sešla na prvním jednání, Babiš poté polovinu ministrů uvede do úřadu. Do měsíce musí nový kabinet požádat o důvěru, zatím ji ve sněmovně zajištěnou nemá. 

Na stejných postech budou pokračovat i v nové vládě ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministr dopravy Dan Ťok. Dosavadní ministr obrany Martin Stropnický a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová dostanou na starosti nový úřad. Šlechtová převezme obranu, Stropnický se bude starat o českou diplomacii.

Prezident Zeman a Andrej Babiš

Prezident Zeman a Andrej Babiš

Andrej Babiš s nově jmenovanými ministry

Andrej Babiš s nově jmenovanými ministry

Klára Dostálová - ministryně pro místní rozvoj

Klára Dostálová - ministryně pro místní rozvoj

Miloš Zeman s nově jmenovanou vládou

Miloš Zeman s nově jmenovanou vládou

Brabec, který byl v předchozí Sobotkově vládě vicepremiérem za ANO, bude v roli místopředsedy vlády pokračovat. Druhým místopředsedou kabinetu byl ve středu jmenován Stropnický. 

Ministryní práce a sociálních věcí Zeman jmenoval Jaroslavou Němcovou, ministryní pro místní rozvoj Kláru Dostálovou a ministryní financí Alenu Schillerovou. Vnitro povede Lubomír Metnar, průmysl a obchod Tomáš Hüner, kulturu Ilja Šmíd a školství Robert Plaga. V čele resortu zemědělství stane Jiří Milek, ministrem zdravotnictví bude Adam Vojtěch.

Jmenování vlády - ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Jmenování vlády - ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Jmenování vlády - ministryně financí Alena Schillerová

Jmenování vlády - ministryně financí Alena Schillerová

Z Hradu ministři odjeli do Strakovy akademie na první jednání vlády. Babiš poté sedm ministrů uvedl do úřadu. Další čtyři je převezmou v pondělí. Ministry pokračující na dosavadních resortech uvádět premiér nebude.

Příští týden chce Babiš začít vyjednávat se sněmovními stranami o podpoře nebo toleranci své vlády, druhé kolo jednání plánuje po Novém roce. Většina stran ale předem vyslovení důvěry kabinetu odmítla. Pouze KSČM nechává věc otevřenou, otázku projedná její výkonný výbor. I kdyby ale komunisté vládu podpořili, bude ANO potřebovat přinejmenším toleranci alespoň jedné další strany, aby jeho vláda důvěru získala.

Premiér Andrej Babiš se účastnil zasedání výboru sněmovny pro evropské záležitosti

Na zasedání výboru sněmovny pro evropské záležitosti premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl trvalý přerozdělovací mechanismus imigrantů mezi členskými zeměmi Evropské unie, jak je v navrhované reformě evropského azylového systému. Při středečním jednání sněmovního evropského výboru o pozicích Česka pro nadcházející jednání Evropské rady v Bruselu varoval v této souvislosti před novým pnutím v unii a případnými odchody dalších členských zemí z bloku.

„Návrh Evropského parlamentu je nepřijatelný a my s ním nesouhlasíme. Trváme na tom, aby tam kvóty nebyly a uděláme pro to všechno,“ řekl Babiš. Některé části navrhované reformy takzvaného dublinského systému jsou ale podle něho pozitivní. Ve výboru se mluvilo zejména o zrychlení azylového řízení, což by zefektivnilo navracení odmítnutých žadatelů o azyl do domovských států.

Andrej Babiš, Karla Šlechtová, Richard Brabec

Andrej Babiš, Karla Šlechtová, Richard Brabec

Přípitek po jmenování vlády

Přípitek po jmenování vlády

Evropský výbor na návrh Jiřího Valenty (KSČM) premiérovi doporučil, aby trval na konsensuálním hlasování všech členských států při projednávání reformy. Naopak Lubomír Volný (SPD) neuspěl s požadavkem, aby Babiš nesouhlasil s jakýmikoli návrhy změn azylového systému.

Babiš mluvil i o odchodu Velké Británie z EU

Ohledně rozhodnutí Evropské komise zažalovat Česko kvůli tomu, že se odmítlo podílet na jednorázovém přerozdělení žadatelů o azyl, chce Babiš napsat podrobnější dopis předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudeu Junckerovi. Navíc se hodlá k Junckerovi objednat na schůzku, která by se ale podle premiéra uskutečnila až příští rok. Babiš rovněž uvedl, že chce postup koordinovat s Polskem a Maďarskem, na které žaloba rovněž míří.

Babiš ve výboru čelil mnoha dotazům poslanců, mluvil i o odchodu Velké Británie z EU, o myšlence společné evropské armády nebo o eurozóně. „Nechci vstupovat do eurozóny. Vidím pro nás více nevýhod než výhod. Eurozóna potřebuje reformu,“ zopakoval premiér své stanovisko z minulosti. Původně ekonomický projekt společné evropské měny se podle něho stal politickým.

Babišova menšinová vláda ale, jak uvedl, opět předloží k ratifikaci fiskální pakt EU. Skutečnost, že nebyl přijat v minulém volebním období, premiér označil za rest. „Není důvod to neratifikovat,“ podotkl.

Andrej babiš na Hradě

Andrej Babiš na Hradě

Andrej Babiš je se členy nové vlády na zasedání výboru Sněmovny pro evropské...

Andrej Babiš je se členy nové vlády na zasedání výboru Sněmovny pro evropské záležitosti.

Ministerský předseda se postavil proti záměrům zřídit společnou evropskou armádu. Armády členských států unie by měly podle něho prohlubovat spolupráci bez toho, že by se integrovaly. Při vyjednáváních o podmínkách odchodu Británie z unie se Česko bude podle Babiše snažit o to, aby brexit nedopadl na Čechy pracující v Británii a na obchod. „Škoda, že Velká Británie odchází, pro nás to byl tradiční velký spojenec,“ řekl. Ve výboru se Babiš zdržel skoro půldruhé hodiny.

Ráno Andrej Babiš položil věnec k hrobu Tomáše Garrigua Masaryka

Babiš společně se 14 budoucími ministry svého jednobarevného kabinetu přijeli do Lán autobusem od sídla hnutí ANO na pražském Chodově. Po položení věnce s květy v národních barvách a stuhou se svým jménem se Babiš u Masarykova hrobu mírně uklonil. K pietnímu aktu vyzval Babišův kabinet Zeman poté, co předsedu ANO jmenoval minulý týden premiérem.

Členové nové vlády si zašli na svařák.

Členové nové vlády si zašli na svařák.

Noví ministři v dobré náladě

Noví ministři v dobré náladě

Zeman obdobný akt učinil jako premiér v roce 1998, podobně se zachovaly například i vlády Vladimíra Špidly v roce 2002 a Jiřího Rusnoka v roce 2013. Ve všech případech se ale položení věnce uskutečnilo až po jmenování vlády. Babiš už minulý týden avizoval, že tak učiní ještě před jmenováním kabinetu, a to z časových důvodů.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz