Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Česko

Česko dalo Rusku ultimátum, požaduje návrat všech vyhoštěných diplomatů. Kreml odmítá takový tón jednání

Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij na ministerstvu zahraničí v Praze. foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Rusko má čas do čtvrtečních 12:00, aby umožnilo návrat všech 20 vyhoštěných českých diplomatů na velvyslanectví v Moskvě. Pokud tak neučiní, ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek odpoledne rozhodne o snížení počtu pracovníků ruské ambasády v Praze tak, aby odpovídal stavu na českém velvyslanectví v Moskvě. Kulhánek to řekl na tiskovém briefingu po zhruba půlhodinovém večerním jednání s ruským velvyslancem v ČR Alexandrem Zmejevským.
  15:00aktualizováno  16:36

Na postupu panuje podle Kulhánka shoda mezi ním, prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Andrejem Babišem (ANO).

211704 apr 21

Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou z výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí dva agenti ruské vojenské tajné služby GRU, vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří podle českých úřadů pracovali pro tajné služby. Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě.

Kulhánek zopakoval, že fungování české ambasády v Rusku je paralyzováno. Na jednání s velvyslancem vyjádřil protest proti postupu a nepřiměřené reakci Ruské federace.

Podle informací Českého rozhlasu měla ruská ambasáda před pondělním vyhoštěním části pracovníků zhruba 120 zaměstnanců, z toho 43 diplomatů. Aktuálně je v Praze přes 20 ruských diplomatů, zatímco v Moskvě zbývá pět českých, uvedl rozhlas na twitteru.

„Vzhledem k rozdílu ve velikosti našich ambasád vyhoštění 18 ruských zpravodajců ničím neohrozí normální fungování ruské ambasády v Praze. Protireakce ruské strany vyhostit 20 našich diplomatů včetně zástupce velvyslance byla nicméně nepřiměřená a de facto paralyzovala fungování naší ambasády,“ řekl Kulhánek.

Reakce Kremlu

Mluvit s Ruskem formou požadavků nemá perspektivu. Podle agentury TASS tak mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval na dnešní výzvu českého ministra zahraničí Jakuba Kulhánka. Důraznější vyjádření zaznělo od mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové, podle níž si Praha má nechat ultimativní tón pro diskusi uvnitř Severoatlantické aliance.

Peskov v reakci připomněl dnešní projev prezidenta Vladimira Putina. „Právě dnes prezident Putin ve svém poselství hovořil o tom, že mluvit s námi formou požadavků nemá perspektivu,“ citoval TASS mluvčího Kremlu.

Mluvčí ruské diplomacie Zacharovová podle agentury prohlásila, že ultimativní tón je ve vztahu k Rusku nepřípustný. Dodala, že Moskva navrhuje Praze, aby si ultimáta nechala pro diskuse v NATO. Sdělila přitom, že rozhovor s českým velvyslancem v Moskvě bude pokračovat 22. dubna.

Mluvil se šéfem NATO

Na twitteru vpodvečer Kulhánek uvedl, že hovořil s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO) Jensem Stoltenbergem.

Ve funkci Kulhánka ihned čeká ostrý start, bude muset řešit kauzu kolem možného zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Česko vyhostilo 18 pracovníků ruského velvyslanectví, kteří podle českých úřadů pracovali pro tajné služby. Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě.

Zmejevskému bude Kulhánek tlumočit nespokojenost Česka s ruským postupem při odvolávání zaměstnanců české ambasády v Moskvě i případné další české kroky. Poté svolal tiskový briefing.

Česko-ruské vztahy vstoupily podle Kulhánka do mimořádně složité etapy, není to však vina České republiky. „Rozhodli jsme se jako suverénní země a jednali jsme rázně. Rozprášili jsme síť agentů ruských tajných služeb, ruský Rosatom nebude osloven v souvislosti s dostavbou Dukovan a v příštích dnech budeme řešit další postup směrem k Rusku, a to i ve spolupráci se zahraničními partnery,“ řekl.

Nový šéf diplomacie Kulhánek si má kvůli Vrběticím volat s generálním tajemníkem NATO

NATO se chce ve čtvrtek podrobněji zabývat vyhroceným diplomatickým sporem mezi ČR a Ruskem. Ráno se uskuteční briefing pro velvyslance v členských státech NATO, zúčastní se jej i ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka. Do konce týdne chce Koudelka o věci hovořit s některými protějšky v EU a NATO.

Kulhánek vpodvečer poděkoval šéfovi NATO Stoltenbergovi za podporu ve složitých časech. „Jsem rád, že jsme krátce po mém jmenování ministrem zahraničí spolu mohli hovořit. Vážíme si toho, že stojíte za námi!“ uvedl.

Premiér Andrej Babiš (ANO) poznamenal, že prezident Miloš Zeman permanentně vládě vyjadřuje podporu v jejích krocích v kauze výbuchu ve Vrběticích. Zeman se při dnešním Kulhánkově jmenování ministrem k záležitosti nevyjádřil.

Hájení národních zájmů

Za úkol nového ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) považuje prezident Miloš Zeman hájení národních zájmů, jehož konkrétní náplní je podle hlavy státu ekonomická diplomacie. Na novém členovi vlády, který na pozici šéfa české diplomacie nahradil Tomáše Petříčka (ČSSD), si váží zkušeností a ocenil i bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné. Zeman to řekl při jmenování Kulhánka ministrem.

Petříček byl odvolán minulý týden. Místo šéfa české diplomacie v mezičase zastával vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Zeman se ani ve středu nevyjádřil ke kauze kolem zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček dříve oznámil prezidentovo vystoupení na tuto neděli.

Kulhánkova síla je Hamáček za zády. Možný příští pán Černínského paláce má ale i jeden rétorický handicap

Hájení národních zájmů podle něj musí mít konkrétní náplň, nikoli podobu „dutých, patetických deklarací“. Vidí ji v ekonomické diplomacii. Uvítal Kulhánkův příslib, že na zahraničních cestách ministra budou doprovázet podnikatelé.

Kulhánkovi Zeman řekl, že jako vrcholný politik bude vystaven nejrůznějším kritikám. Doporučil mu řídit se vlastním rozumem a radami skutečných odborníků.

Kulhánek patří k dlouholetým spolupracovníkům špiček sociální demokracie, radil bývalému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a nyní patří do nejbližšího okolí Hamáčka. Od poloviny července 2018 pracoval jako Hamáčkův náměstek na ministerstvu vnitra, dříve byl jeho parlamentním poradcem, když Hamáček předsedal Sněmovně. Jako náměstek pracoval také na ministerstvech obrany a zahraničí. Působil i v čínské společnosti CEFC Europe. Kvůli tomu jeho nominaci kritizovala opozice.

Velmi těžká situace

Babiš uvedl, že se Kulhánek stává šéfem diplomacie ve velmi těžké době a situaci. Čeká ho setkání s ruským velvyslancem i jednání se spojenci o podpoře ČR v kauze související s informacemi o zapojení ruských špionů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. „Těším se na spolupráci jednak při oslovování spojenců na podporu našich kroků, ale také v evropské agendě a při přípravě českého předsednictví v EU,“ řekl Babiš.

Kulhánek v souvislosti s diplomatickou krizí mezi ČR a Ruskem zmínil, že aktuální doba není ohledně zahraniční politiky snadná. „Přistupuji proto k funkci s velkou pokorou a zodpovědností,“ uvedl. Je přesvědčen o tom, že v nelehké misi se může spolehnout na zkušené diplomaty a úředníky.

Za první ze svých priorit označil kontinuitu zahraniční politiky. „Chci prosazovat české národní zájmy včetně aktivní ekonomické diplomacie v úzké spolupráci s podnikatelskými svazy,“ uvedl Kulhánek. Chce také řešit témata spojená s covidem-19 a cestováním a plnit české závazky v EU a NATO, kde chce sebevědomé vystupování ČR. „Tyto organizace jsou klíčové pro naši bezpečnost a prosperitu,“ uvedl.

Za důležité považuje také to, aby česká zahraniční politika „mluvila jedním hlasem“. Chce se snažit hledat cesty k dohodám nejen v zahraničí, ale i mezi aktéry na domácí scéně, byť se to může někdy zdát složité.

Autor: